- 31 - Met de aanleg van de Normerdijk zal het Woudstrand worden afgesloten voor het binnendringende vloedwater. De paalschermen en de stenenglooiing kunnen worden opgeruimd en de zoute laag vlakte kan in cultuur worden gebracht en geschikt gemaakt als weidegrond. Om de afwatering van de hoger gelegen gronden via het Woudstrand te verzekeren zal in de nieuw aan te leggen Normerdijk een uitwateringssluisje worden aangebracht. Uitzvateringssluisje Het sluisje is in feite een duiker van gewapend beton die in de dijk wordt gelegd. Het zal worden gesitueerd in de meeste westelijke punt van het Woudstrand, ongeveer 150 meter ten westen van de huidige Singelweg- zie afbeel ding 1. Het sluisje wordt lang 27.80 ml, wijd 1,50 m en hoog 2,50 m. De drempels van de sluisje zullen op een hoogte van N.A.P. -1,80 m worden aangelegd. Het sluisje kan worden afgesloten door een draaibare groenhardhou- ten deur aan de buitenzijde en een schuif van dezelfde hout soort ter plaatse van de dijks- kruin. Die schuif werd enkel bij dreigende calamiteiten gebruikt, zoals bij zware stor men en als de draaideur het zou begeven. Op afbeelding 2 zijn de aanzichten van het sluisje aangegeven. afbeelding 2. - Aanzichten Normersluisje Het mag duidelijk zijn dat het sluisje tegelijk met de Normerdijk werd gebouwd. In het tweede kwartaal van het jaar 1926 kwam de omringdijk van de bouwput van de te bouwen uitwateringssluisje gereed. Na het graven van de bouwput werd begonnen met de aanleg van het sluisje. Gereed In het "Driemaandelijksch bericht betreffende de Zuiderzeewerken" van oktober 1926 staat in één regeltje. "De in de Normerdijk aangebrachte uitwateringssluisje van gewapend beton kwam gereed en werd aangeaard". Na het gereed komen van het sluisje werd ten behoeve van het door het sluisje afgevoerde water een geul richting Amsteldiep gebaggerd. Door de bouw van het sluisje in de Normerdijk was de afvoer van het water van de hoger gelegen gebieden in het zuidwestelijk gedeel te van Wieringen (voorlopig) gewaarborgd. Onderhoud en bediening sluisje Het Normersluisje was eigendom van Zuiderzeewerken, later Rijkswaterstaat. Het is niet helemaal duidelijk wie het onderhoud van het sluisje had. Het meest voor de hand ligt dat het Rijk het onder zijn beheer had. Immers het sluisje met zijn waterkerende deur en klep maakte deel uit van de waterkering. Anderzijds was het sluisje gebouwd om het overtollige water op West-Wieringen af te kunnen voeren. Het Heemraadschap Wieringen was verantwoordelijk voor de handhaving van het waterpeil op Wieringen. In overleg met het Rijk werd het sluisje bediend door het waterschap. In de praktijk gebeurde dit meestal door, op Noorderbuurt, woonachtige agrariërs. HORJie.KPVK. lengte doorsnede UITWATERINGSSLU1SJE- l zoo. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 13e jaargang nr. 2 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 9