Westerlanderklief Men had berekend dat het Westerlanderklief, waarop de (korte) afsluitdijk zou worden aangeslo ten, na de afsluiting van de Zuiderzee als waterkering te laag zou zijn om dat gedeelte van Wieringen adequaat tegen stormvloeden te beschermen. Er diende een onderzoek te worden ver richt om hierin te voorzien. Het Woudstrand Als we 75 jaar terug gaan in de tijd dan bevindt zich tussen de Marskedijk en het Westerlanderklief een beneden hoogwater gelegen laagte, het Woudstrand. Bij stormvloed dringt het water vanuit zee diep het land in. Het vloedwater wordt slechts door een langs de Koningsweg gelegen inlaagdijkje tegengehouden. Dit dijkje moet voorkomen dat het vloedwater in de langs de zuidkust van Wieringen tussen Westerland en Hippolytushoef gelegen polders gaat stromen. Om te voorkomen dat de langs het Woudstrand liggende gronden door het vloedwater afkalven is hierop een stenen glooiing aangebracht. Voor het overige zijn op het Woudstrand paalschermen geplaatst om het bin nendringende vloedwater zoveel mogelijk te beletten hetWieringer achterland aan te tasten. Omdat het vloedwater tweemaal per etmaal het gebied van het Woudstrand binnendringt is deze laagvlakte niet in cultuur gebracht en daarom ook niet verkaveld. Op oude kadastrale tekeningen is het gebied dan ook niet ingedeeld. In die tijd konden de kleinere schepen bij hoog water het Woudstrand opvaren en lieten zich daar dan droogvallen. Omdat de schepen over het algemeen van het platbo demtype waren kon men tijdens de ebperiode onderhoud aan de vaartuigen plegen, zoals het schoonmaken en teren van het houtwerk Waterhuishouding Normerdijk Onderzoek had uitgewezen dat het verhogen van het Westerlanderklief lastig en (te) duur was. De goed koopste en meest doelmatige op lossing bestond uit het aanbrengen van een nieuwe waterkering over het wad. Deze dijk zal Normerdijk worden genoemd en worden aan gesloten op het zuidwestelijk einde van de bestaande (nog te verhogen) Marskedijk en op het Westerlan derklief. De dijk zal worden ge bouwd volgens het type met een hoge buitenberm van zeven meter breed. De kruinhoogte van de dijk zal N.A.P. +5,75 meter bedragen. Het volgens bestek N°. 26 Z.W. op 30 december 1925 aanbestede werk voor de aanleg van de Normerdijk en de verhoging van de zeewering langs het Westerlanderklief werd gegund aan H.W. Klos te Groningen voor 408.700, In die tijd is het Woudstrand een zeer belangrijke schakel in de waterhuishouding van West- Wieringen. De afwatering van Westerland met de omliggende hoge gronden vindt namelijk via dit laag gelegen gedeelte plaats. afbeelding 1. - Situatie Normersluisje - 30 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 13e jaargang nr. 2 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 8