Iet uitwateringssluisje in de Normerdijk doorjac Feenstra INLEIDING In het kader van de Deltawet zijn tussen 1978 en 1990 de Waddenzeekeringen op Wieringen ver breed en verhoogd. Een behoorlijke klus. Bij de verhoging van de Noordoeverdijk, Molgerdijk, Hoge land van Vatrop en de Bierdijk was ik tussen 1978 en 1981 betrokken. Tijdens de "verbouwing" van voornoemde water keringen werden ter reinopnames gemaakt van de nog te verho gen en verbreden Rinkeweelsdijk, Marskedijk en Normerdijk. Daarbij werd ook bekeken of de bestaande situatie en inrichting van deze dijken overeen kwam met de (werk)- en situatietekeningen die bij eerdere ver hogingen cq de aanleg waren gebruikt. Die tekeningen kwamen uit actieve archieven, maar ook zaken die diep in stoffige opslagdepots waren verstopt, werden aan het daglicht blootgesteld. Op een dag zag ik in de directiekeet een doos opduiken waarin blauwdrukken zaten. Nieuwsgierig als ik naar bepaalde zaken ben, haalde ik de tekeningen uit de doos. Deze zaten met een lint bij elkaar gebonden. Na de bandjes te hebben verwijderd vouwde ik de al wat broze tekeningen open. Het bleken constructietekeningen te zijn van een smal sluisje. Bij verdere bestudering kwam ik er al gauw achter waar dat sluisje zich had bevonden. Het was gesitueerd in de Normerdijk ongeveer 150 meter westelijk van de Singelweg, een puinpad dat loopt van Noorderbuurt naar de dijk. Uit de tekeningen kon je opmaken dat het sluisje als uitwatering had gediend. In waterstaatskringen spreekt men van een suatiesluisje. Op een zondagmiddag ben ik met mijn vrouw de plaats van het vroegere sluisje op gaan zoeken. Niets wees er echter opdat zich daar ooit een constructiewerk in de dijk had bevonden. Enige weken daarna werd de dikte van de sliklaag aan de buitenzijde van de Normerdijk opgemeten. Ter hoogte van de vermeende situatie van het voormalige sluisje werd een opgevulde geul ontdekt. Een geul die zich ten opzichte van de dijk in noordwestelijke richting zeewaarts strekte. Zou die geul iets met het sluisje te maken hebben gehad? Omdat ik in 1981 binnen Rijkswaterstaat van job veranderde heb ik toen geen verdere moeite gedaan de geschiedenis van "het sluisje" verder te onderzoeken. Toch bleef het onderwerp in mijn achterhoofd sudderen. Het "geval" sluisje liet mij niet los. Nu, ruim twintig jaar later, kwam één en ander toch weer bij mij boven borrelen. Tijdens een redactievergadering lanceerde ik het onder werp "sluisje". Omdat het met de (waterstaat)geschiedenis van Wieringen te maken heeft, moedig- Normersluisje doorjac. Kunst - 28 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 13e jaargang nr. 2 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 6