SMfN Wetenswaardigheden over de Strandkooi: 1832 Gerrit Huisman eigenaar omschrijving "riet" Voor 1838 naar Dirk Krommedam, daarna via erfenis naar Jan Dirks Krommendam 25-10-1859 De "kooi" verkocht aan: Jacob Wagemaker en Cornelis Duijkshoorn ieder de helft. 12-03-1864 Cornelis Dijkshoorn verkoopt zijn helft aan Cornelis Meijerts Wagemaker, landman, het heet nu Zwammerkooi of Zwommerskoog. 29-07-1882 Een heel stel erfgenamen van Geertje de Jong echtgenote van Corn. M. Wagemaker verkopen. Simon Strand koopt C 996 en C 997 volgens het kadaster nog steeds niet. 14-05-1928 De kooi blijft aan Maartje Everts, de wed. van Simon Strand. Acte van scheiding. Maartje Everts, wed. van Simon Strand verkoopt een vervallen eendenkooi aan: 1Cornelis Ruijter gehuwd met Gerritje Strand 2. Simon Mulder, Pieter Pieter Jansz. Gehuwd met Neeltje Strand. Een vervallen eendenkooi zijnde land, bosch en water staande in de dorperkoog. 1949 Ruilverkaveling 1982 Verkoop aan de Staat der Nederlanden "Staatsbosbeheer". We kunnen ons iets voorstellen van het leven, van Simon Strand, het bezit, de gezinssamenstelling. De prachtige locatie van werk- en leefgebied. En ook het in 1882 oprichten van de vervallen kooi. Hij moet daarvoor over voldoende kennis hebben beschikt, dat kan niet missen. In 1931 is zijn kooi alweer vervallen. Sinds 1915 niet meer in gebruik. C. J. Schellinger oud-burgemeester van Wieringen omschrijft zo prachtig het leven in de eendenkooi. Een citaat hieruit: En vanaf de eerste dagen in sept. tot soms einde maart bieden de onvolprezen bossen rond de Wieringer eendenkooien, nacht op nacht een veilige rustplaats aan duizenden kleine trekkende zangvogels. En overdag een beschutte plek, waar ze dagen achter een kunnen vertoeven, als het barre weer ze belemmert om verder te trekken. Honderden jaren kwamen al hun soortgenoten ieder jaar weer terug en hopelijk zullen zij nog honderden jaren komen naar deze veilige plekken, zo mooi en vol afwisseling in een wel varend en vrij land. De tekst: Rustplaats Van Slmon Strand overleden 30 januari 1900 in den ouderdom van ruim 59 jaren en van zijn echtgenoote Maartje Everts overleden 8 juli 1935 in den ouderdom van ruim 87 jaren De grafsteen van Simon Strand staat als een verstild monument op het oude kerk hof midden in het dorp Hippolytushoef. De familienaam Strand is op Wieringen helaas uitgestorven. De natuurmens, Simon Strand heeft vol gens mij nooit kunnen vermoeden, dat er 100 jaar na zijn overlijden aandacht aan hem zou worden besteed. Het was een waar genoegen dit te mogen doen. Grafsteen Simon Strand -45 - Met dank aan: - Nel Nieland-Lont, achterkleindochter van Simon Strand - Ditty de Koning-Lont, achterkleindochter Pieter Poel Foto's: - Historisch Vereniging Wieringen Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóógte" - 13e jaargang nr. 2 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 23