AADFOTO nee Groet Sirmenhuisen van dien aard dat hij een aantal neventaken die hij in de kerk vervult, heeft moeten afstoten. Tijdens de vergadering wordt de waarde van inhoud van het kistje (kluis) vastgesteld. Op dat moment beschikt de kerk van Oost Wieringen over 373 gulden, 7 stuivers 4 penning en enig goud. Daarnaast bevinden zich in de kluis de pachtbrieven en andere waardepa pieren. Eervol ontslag dominee Groet Sirmenhuisen Dan op 4 september 1729 is er in de notulen een ander handschrift waar te nemen. Op dezelfde datum besluit dominee Theodorus Groet Sirmenhuisen, salvo solo honoris (met behoud van eigen eer), wegens het afnemend gezichtsvermogen zijn ambt als predikant neer te leggen. Dit betekent dat er een nieuwe predikant moet worden beroepen. Ruim een maand na het aftreden van dominee Groet Sirmenhuisen en wel op 13 november 1729 wordt uit een viertal kandidaten de heer Hen- ricus Cappenberg als predikant op Oost-Wieringen bevestigd. Dominee Wijdenes overleden Wegens het overlijden in juni 1731 van de predikant van Hippolytushoef, dominee Wijdenes, wordt dominee Cappenberg, tot het benoemen van een nieuwe predikant, consulent van de gemeente van Hippolytushoef enWesterland. Een zware taak. Later werd dominee Semeijns als nieuwe predikant voor Hippolytushoef en Westerland benoemd. Wederom storm Op eerste kerstdag 1731 woedde er weer een zware storm die voor een groot deel het sociaal ver keer op Wieringen lamlegde. De annalen van beide kerken maken gewag van: "Eéne hoogiuater- vloedt die beide onse dijken deerlijk hadden beschadigt". Net als in 1717 kon er ook nu geen kerstdienst worden gehouden en derhalve ook geen dubbeltallen voor nieuwe ambtsdragers worden opgesteld. Pas op 30 december kon weer een nieuw dubbeltal worden samengesteld. Hier uit werden de volgende ouderlingen gekozen; Jacob Caesenbroot voor Den Oever. Nan Harmenz voor Oosterland en Reijer Dam voor Stroe. Tenslotte Zoals reeds eerder opgemerkt "vertellen" de Kerkboeken weinig over de geschiedenis van Oost Wieringen in die tijd. Daar waren de betrokken notulenboeken ook niet voor bestemd. De feiten, die zich binnen het kerkdomein afspeel den werden zo beknopt mogelijk weergegeven. Over de his torie van Wieringen kunnen andere bronnen worden geraad pleegd. De boeken van J.T. Bremer zijn daar een goed voor beeld van. Wie weet waar deze "makelaar" op 't huis staat? U kunt hiermee een boekje winnen "Wieringen in Ansichtkaarten 1950-1970". Reacties aan de redactie van dit blad. p.a. N. Vriezema-Omis Belterlaan 10 - 1777 HM Hippolytushoef -37- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Höögte" - 13e jaargang nr. 2 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 15