Het opmaken van de schadebalans Nadat de storm was gaan liggen werd de balans van de aangerichte schade opgemaakt. Ook de dij ken werden aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Dit blijkt uit het volgende citaat: Men kan denken of er een kragtigen waetervloedt geweest is dewijle om vele omstandig heden voorbij te gaan, men ondervonden heeft bij de meeting zelfs, dat er navolgende riemendijks weggespoelt waeren te weten 471 riemen klai; 691 rieme en 69 gaete. het woord riem is afgeleid van riemroede. Een (Wieringer) riemroede is een oppervlaktemaat en is het product van een (Wieringer) roede (3,42 meter) en een (Wieringer) voet (ruim 28 cm) In die tijd had elke streek zijn eigen meetwaarden. Bijvoorbeeld: een Zijper roede had weer een andere waarde dan een Wieringer roede of een Friese roede enz. Er was derhalve geen uniformi teit in de meetsystemen. Ter vervanging van de tot dien chaotische toestand waarbij tal van plaatselijke in waarde verschillende maten en gewichten werden gebruikt is in opdracht van de Franse regering eind 18e eeuw het metrieke stelsel ontworpen. Vanaf 1820 is het metrieke stelsel in Nederland en het huidige België in gebruik genomen. Uit het voorgaande blijkt duidelijk dat de kerk belangen had op de waterkeringen op Wieringen. Immers zij verhuurden aan veehouders het grasgewas van een aantal dijkpercelen. De verkiezing van dubbeltallen voor de kerkenraad vindt op 2 januari 1718 eindelijk zijn beslag. Uit deze dubbeltallen worden de volgende broeders gekozen: Claes Gerritz. Omes, Reijer Pieterz. Dam en Cornelis Lambertz. Poel. Op zondag 17 september 1719, dat was in dat jaar de zondag voor de Amsterdammer Kermis, wordt samen met de gemeente van Hippolytushoef een avond- maaldienst in de Oosterlander kerk gehouden. Deze gezamenlijke dienst wordt geleid door domi nee Wijdenes van Hippolytushoef. De prediking gaat over psalm 87 7: "En de zangers gelijk de speellieden, mitsgaders alle mijn fonteinen zullen binnen U zijn" Uit de annalen blijkt dat de plaatselijke predikant ziek is. "Dog door koortsen verzwakt zijnde hebbe ik niet gepredikt, dog collega N. Wijdenes van Hippolytushoef". Rond de Kerst van datzelfde jaar is het blijkbaar goed weer geweest want op Eerste Kerstdag kun nen er nieuwe ambtsdragers worden gekozen. Voor Den Oever, Oosterland en Stroe worden respectievelijk Jacob Hendrikse, Jan Janz Coster en Cornelis Reijer Maers als diakenen gekozen. Twee jaar later worden Claes Gerritz Minnes en Reijer Pieterz Dam als diakenen voor respectieve lijk Oosterland en Stroe- en als ouderling voor Den Oever wordt Pieter Volkertz Poel gekozen. Kerkboeken moeilijk leesbaar In de jaren die volgen wordt het schrift van dominee Groet Sirmenhuisen in de kerkboeken steeds moeilijker leesbaar, het boek zit vol inktvlekken en het schrift wordt steeds onregelmatiger. Op 17 juni 1725 verontschuldigt de dominee zijn moeilijk leesbare notulen met het volgende: "Omde swakte van mijn gesigt". In de daarna gehouden kerkdiensten op Oost-Wieringen vervangt dominee Wijdenes de plaatselijke predikant. Zitting van de financiële commissie In de notulen van het jaar 1728 wordt ondermeer vermeld dat de financiële commissie van de ker kenraad in december een vergadering heeft belegd. De sleutel van de kluis berust dan bij de aspi rant-ouderling Meijert Simon Lambertz. Het valt echter op dat de kluis niet meer bij de dominee Groet Sirmenhuisen in bewaring is maar bij Nan Harmenz. Kennelijk is de gezondheid van domi- -36- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 13e jaargang nr. 2 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 14