IT DE KERKBOEKEN VAN OOSTERLAND EN SïROE -34- Naar gegevens van mevr. B. Modder-Den Drijver, bewerkt doorjac Feenstra De kerk van Oosterland in 1789 detail naar Pieter Cuyck) Bron Wiringherlant van J. T. Bremer Inleiding Als we spreken over de kerkboeken van Oosterland en Stroe, dan bedoelen we de jaarboeken van de na de Reformatie gevormde Nederduits Gereformeerde kerken (tegenwoordig Nederlands Hervormde Gemeente). In hoeverre de Kapel van Den Oever hierbij betrokken was, hebben we niet kunnen achterhalen. Wel is vermeld dat in de eerste decennia van de 18e eeuw dominee Sirmenhuisen de kerkelijke gemeente van Stroe, Oosterland en Den Oever dient. Toch wordt steeds gesproken van de Kerkboeken van Oosterland en Stroe. We laten het zo. De betrokken kerkboeken zijn niet doorspekt met (bloemrijke)verhalen over de (kerk) geschiedenis van Oostelijk Wieringen. Het tegendeel is eerder waar. Het zijn vaak opsommingen van gebeurte nissen die met weinig woorden in de annalen werden genoteerd. Voorvallen met als middelpunt het kerkelijk leven op Wieringen. Dominee Sirmenhuisen Dominee Theodorus Groet Sirmenhuisen dient de kerkelijke gemeente van Stroe, Oosterland en Den Oever tussen 1714 en 1729. Hij is waarschijnlijk niet jong meer als hij wordt bevestigd. Hetgeen zal blijken uit het volgende. De kerkelijke schatkist De inkomsten van de kerkelijke gemeente van Oostelijk Wieringen bestaan hoofdzakelijk uit de opbrengst van de verhuur van landerijen en dijkgedeelten, giften uit nalatenschappen en de Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 13e jaargang nr. 2 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 12