Speelplaats voor de jeugd Dikwijls was het sluisje ook een aantrekkelijke speelplaats voor de schoolgaande jeugd. Ze konden er naar hartelust spelen en ravotten. Soms maakten ze bootjes van op de dijk aangespoelde stukjes hout. Ze lieten dan de bootjes, aan de binnenkant van de dijk, bij het sluisje in het water. Het bij ebtijd door het sluisje stromende water nam de "vaartuigjes" mee naar buiten. De jeugd rende dan over de dijk om dan aan de buitenkant, met glinsterende ogen, te zien hoe de bouwsels in de maal stroom van het kolkende water een weg naar zee vonden. Wieringen verkaveld Eind jaren dertig werd er op Wieringen een aanvang gemaakt met de (eerste) ruilverkaveling. De Duitse bezetting gooide echter roet in het eten. In de jaren na de tweede wereldoorlog werd de ver kaveling weer opgepakt en kon eind jaren veertig zijn beslag krijgen. Mede als gevolg van de ruil verkaveling werd de waterhuishouding op Wieringen aangepast. Dit had in belangrijke mate gevol gen voor de afvoer van overtollige water uit het gebied van noord-Stroe tot Westerland. In de Hoelmerkoog werd een gemaal gebouwd. Bij de Hollebalg bracht men onder de "betonweg" een grote duiker aan. Het water dat voorheen naar het Normersluisje werd geleid, werd nu via de genoemde duiker en een nieuw gegraven brede tochtsloot naar het gemaal in de Hoelmerkoog gevoerd. Normersluisje finito Door eerder genoemde waterstaatkundige aanpassingen op Wieringen werd het uitwateringssluisje in de Normerdijk overbodig. Het had 23 jaar gefunctioneerd in de waterstaatgeschiedenis van Wieringen. Het is niet met zekerheid te zeggen, maar waarschijnlijk is het sluisje gedeeltelijk door een Wieringer aannemer gesloopt. Gedeeltelijk omdat alleen het inlaat- en uitlaatgedeelte zijn ver wijderd. Omdat het te ingrijpend was om de duiker onder de dijk te slopen, heeft men deze laten zitten en aan beide zijden afgesloten. Op de plaats van de in- en uitlaat werd klei aangebracht. De stenenglooiing aan de buitenzijde werd doorgetrokken en niets herinnerde meer aan het sluisje van weleer. Tijdens het op Deltahoogte brengen van de Normerdijk in 1985 is het laatste van wat ooit het sluisje was, verwijderd. Het Normersluisje is niet meer. Het is geschiedenis geworden. Het aan tal Wieringers dat zich de aanwezigheid van het sluisje nog kan herinneren neemt steeds meer in aantal af. Wat blijft is de geschiedenis van het sluisje op papier. Een historie die u net heeft kunnen lezen. Naschrift Bij het bestuderen van de geschiedenis van het Normersluisje krijg je allerlei informatie van perso nen "die het nog weten". In de Wieringer zeewering bevonden zich namelijk nog twee sluisjes. De ze sluisjes, het Broekersluisje en het Marskesluisje, waren van een eerdere datum dan het Nor mersluisje. Het is interessant om aan de historie van deze sluisjes eens een onderzoek te wijden. Dankwoord Veel dank ben ik verschuldigd aan de heren Piet Keijzer van Noorderbuurt en Willem Vermeulen uit Hippolytushoef. Zij hebben mij waardevolle (praktische) informatie verstrekt aangaande dit artikel. Zonder hen was de geschiedenis van het Normersluisje niet tot leven gekomen. Ook dank aan het Archief van de Zuiderzeewerken te Lelystad. Zij hebben mij welwillend een kopie van de constructietekeningen van het Normersluisje ter beschikking gesteld. Voor het overige wil ik het Archief van Rijkswaterstaat te Haarlem dank zeggen voor beschikbaar stellen van het bestek NH 3967, dienst 1985- 1987. -33- Bronvermelding Driemaandelijksch bericht betreffende de Zuiderzeewerken 1925 t/m 1926; Rapporten en Mededeelingen betreffende de Zuiderzeewerken; de uitvoering der Zuiderzeewerken in het tien jarig tijdvak 1919 - 1929; Bestek NH 3967, dienst 1985 - 1987 betreffende het verzwaren het verhogen Normerdijk te Wieringen. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 13e jaargang nr. 2 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 11