In 1913 wordt in de Waterweg weer een dochter geboren, Dieuwertje Ali. Samen met de 6 jaar oudere Jan groeit ze op in de nabijheid van de Haukeshaven. Ze vinden in Geertje een lieve, zorgzame moeder. Zorgzaam is Geertje zeer zeker, ze zal later zowel haar schoonmoeder als haar eigen ouders in huis nemen. Mede door haar goede zorg zijn ze alle drie zeer oud geworden. Ook voor haar zuster Neeltje, getrouwd met Jan Rotgans heeft ze steeds klaargestaan, deze moest vier van haar zes kinderen verlie zen. In de twintiger jaren veranderde er veel op Wieringen en ook in de visserij. De eerste aken gingen met een motor varen en door de afsluiting van de Amsteldiepdijk veranderde de stroming. Aan de zuidzijde van Wieringen was de stroombeweging zodanig ver zwakt, dat al spoedig het zeewier, dus ook de alikruiken verdwe nen. Vissers en boeren werden hierdoor zeer gedupeerd, maar allen die aan de zuidkant van Wieringen hun verdiensten uit het zeewier verkregen, maakten aanspraak op Zuiderzeesteun. Ook Jan Lont heeft hier gebruik van gemaakt. In 1931 heeft hij zijn aak verkocht en is bij anderen gaan varen. Zoon Jan was inmiddels als krullenjongen bij een timmerman gaan werken en heeft later de boerderij annex winkel in scheeps- benodigdheden van zijn oom Jacob Koorn aan De Haukes gekocht. Als Jan in 1932 trouwt met Maartje Wagemaker gaan ze in de boerderij wonen. Ze beginnen hier een eendenboerderij, hier worden eenden gehouden voor de eieren, deze gaan naar de beschuitfabrieken. Hier worden hun 2 zoons geboren, Jan en Elbert. Hun kleindochter Marion woont nu in deze boerderij. Dochter Dieuwertje is in 1930 getrouwd met Cornelis Geervliet uit Den Helder. Ze krijgen 3 kinderen, Alie, Gerie en Dik. Na vele jaren gaan ze uiteen en Dieuwertje trouwt later met Staleman. Als Jan Lont niet meer vist gaat hij zijn zoon helpen op het eendenbedrijf. Jan heeft zijn groenten- tuin en Geertje haar ouderwetse bloementuin met veel dahlia's. In 1959 verlaten ze Westerland, ze gaan in Parkzicht in Hippolytushoef wonen. Ze zijn dan 80 en 78 jaar. Hun huis aan de Waterweg wordt verhuurd, maar hun kleinzoon Bert en zijn Marianne gaan er in 1965 wonen. Vanuit Parkzicht gaat Jan Lont dan op de fiets naar Westerland om zijn zoon te helpen In november vieren Jan en Geertje hun 60-jarig huwelijk. Op 3 oktober 1961 overlijdt Geertje Lont-Koorn, ze is dan 80 jaar. Jan gaat naar het rusthuis Noorderlicht en op 1 november 1966 overlijdt ook Jan Lont op de leeftijd van 87 jaar. Jan Lont en Geertje Koorn. Het levensverhaal van 2 mensen, 61 jaar bij elkaar in lief, maar ook heel veel leed. Het verhaal dat ze samen zijn begonnen in 1900. Gegevens: Jan Lont Wiringherland 2, J. T. Bremer Foto's: Jan Lont De jongste dochter Dieuwertje (geb. 25-1-1913). Jan Lont en Geertje Koorn op latere leeftijd - 22 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 13e jaargang nr. 1 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 24