dan een 1/2 cent per kg vis. Mon nikendam en Edam zijn belangrijke handelsplaatsen. Jan Lont viste van september tot eind april op alikruiken (krukels op z'n Wierings) deze werden voorna melijk op de wierwaarden gevangen. Een alikruik is een klein soort zee slakje in een slakkenhuis dat zich vasthechtte aan het zeewier. Het krukelen gebeurde met krukelkor- ren, zakvormige katoenen netten aan driehoekige beugels, onder de beugels zat een mes waarmee de krukels van het wier werden afge schaafd, waarna deze in de korzak Ai i j i De krukelvisserii naar een tekening van Peter Dorleijn terechtkwamen. Men had soms wel 16 korren achter de aak. De alikruiken werden in Nederland nauwelijks gegeten, maar werden uit gevoerd naar Engeland, België en Frankrijk. Inmiddels was in hun huis op De Haukes, Dieuwertje geboren op 3-6-1901. In 1904 gevolgd door Aaltje, maar de kleine Aaltje overlijdt als ze vier maanden oud is. Op de dag dat Dieuwertje 5 jaar is geworden op 3-6-1906, ziet zoon Jan het levenslicht, dus 2 jarigen op één dag. In 1906 laten Jan en Geertje aan de Nieuwe weg (nu Waterweg) een nieuw huis bouwen, ze gaan naast Geertjes broer Simon wonen, hij heeft daar ook een nieuw huis. In juni 1911 komt het vrese lijke bericht dat Jan z'n vader - ook Jan Lont, 62 jaar - samen met zijn oom zegger Klaas Lont, 34 jaar, is verdronken bij Enkhuizen. Bij het zetten van de netten raakt Klaas overboord, Jan komt hem te hulp maar krijgt een klap van de joenstok en valt ook overboord. Beiden verdrinken. Enkele dagen later worden ze gevonden door vissers uit Lemmer. Oudste dochter Dieuwertje (geb. 3-6 1901) en zoon Jan (geb. 3-6-1906). Het 2de huis van links is het huis van Jan en Geertje Lont omstreeks 1909 aan de toenmalige Nieuweweg, nu Waterweg. Door hersenvliesontsteking moeten Jan en Geertje in 1910, ook hun dochter Dieuwertje missen. Dit is een hele grote klap voor Geertje, ze heeft hier erg onder geleden en is dit nooit meer te boven gekomen. Maar in 1911 overlijdt ook haar zuster Cornelia op 27-jarige leeftijd, ze laat 3 jonge kinderen achter. Nieuweweg Houkus, Wieringen Jj Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóógte" - 13e jaargang nr. 1 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 23