rn IER INGE R S VAN DE VORIGE EEUW door Corrie Zuidema-Mulder Op zondag 11 november 1900, staan voor de ambtenaar van de Burgerlijke Stand te Hippolytushoef, Jan Lont en Geertje Koorn. Jan is 21 jaar en zoon van Jan Jacobsz Lont en Aaltje Metselaar. Jan Lont komt uit een gezin van 5 kinderen, Jacob (1877), Jan en tweelingzuster Antje (1879), Pietertje (1883) en Dieuwertje (1887). Het gezin Lont woonde op de Lage Haukes, nu het Lage Pad. Vader Lont was schip per en zeilde en viste met zijn aak op de Zuiderzee. Geertje Koorn is 19 jaar en dochter van Jan Koorn en Dieuwertje Smit. Geertje komt uit een gezin van 5 kinde ren. Zij is de oudste dochter (1881), Simon (1883), Cornelia (1884), Jacob (1889) en Neeltje (1896). Het gezin Koorn woonde aan de Westerlanderweg. Vader Koorn was ook visserman en later afslager op de afslag van De Haukes. Na hun huwelijk gaan Jan en Geer tje op De Haukes wonen, in het fili aal van bakkerij Jan Lont De Koornschoof uit Hippolytushoef, nu bewoond door fam. D. Scheltus. Geer tje gaat naast het huishouden, het winkelwerk doen. Geertje Koorn Jan Lont was visserman, had zelf een aak, de WR 98 en viste op ansjovis, zeewier, alikruiken en paling. Hij stond bekend als een goede en zeer kundige visser, waar anderen graag mee samen visten. In 1900 was er seizoenvisserij, in de winter viste men op schelpdieren (alikruiken en mosse len), in het voorjaar op trekvis (ansjovis en Zuiderzee- haring), in de zomer op zeewier en in het najaar op z.g. trekpaling. Het vissen op ansjovis, een klein haringachtig visje, 10 a 15 cm groot, ging vanuit de Haukeshaven naar de zuidkant van Wieringen, nu Wieringermeer. Jan Lont viste altijd samen met Cornelis ten Bokkel, de vader van Jaap en Martien ten Bokkel. Ieder met zijn eigen aak en beug met netten, maar met de vlet van Jan Lont. Om vier uur 's mor gens gingen de aken de haven uit om de ansjovisnetten te zetten, de volgende dag gingen ze deze dan lichten, dit gebeurde dan met behulp van de vlet. Als de vangst was binnengehaald zeilden de aken naar de dichtstbijzijnde haven, dit hing van de windrichting af. Bij oosten- en noordenwind was dit Kolhorn of Medemblik, bij zuidwesten of westenwind De Haukeshaven. De vis werd gekopt en ontdarmd en in vaten ingezouten, er gaat 30 kg in een vat, een anker genoemd. De gezouten vis is voor de handel o.a. export naar Duitsland. De prijs van de ansjovis is - 20 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - I3e jaargang nr. 1 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 22