- 17 - Het ereveld Menteng Poeloe in Batavia Een feestje dat werd overschaduwd door verdriet. Veel van zijn vrienden keerden niet terug. Zij lig gen begraven op het ereveld Menteng Poeloe in Batavia. Tot besluit Klaas kan er nog steeds kwaad om worden"Met een jaar zijn jullie weer uit en thuis" zo had men de jongens voor hun vertrek naar Indië verzekerd. Het werden er uiteindelijk drie jaar. Protesteren hielp niet. Toen had men geen militaire bonden die opkwamen voor de (dienstplichti ge) soldaten. Opvang en begeleiding van de teruggekeerde Indië-veteranen was er niet bij. De vaak zeer emotio nele ervaringen moest men maar zelf leren verwerken. Emotionele wonden waar door de tijd een korstje op komt, maar door confrontatie met het Indië-verleden weer worden opengereten. Sommigen hebben die emoties bij hun terugkeer niet kunnen verwerken. Zij wilden niet gecon fronteerd worden met de herinneringen die hun leven totaal beïnvloedden en zochten een uitweg in de drank of in een genadige dood Klaas is nooit naar Indonesië terug geweest. Hij wilde en wil niet worden geconfronteerd met het tastbaar verleden waarin hij werd geroepen om een zinloze strijd te voeren. Zijn herinneringen aan die tijd zijn ook geladen met emoties. Emoties die niet uit zijn gedachten kunnen worden gewist. Geraadpleegde bronnen: Gedenkboek Expeditionaire Macht Encarta encyclopedie Foto's: beschikbaar gesteld door de heer K. Schat Historische Vereniging Wier ingen - "Op de Hoogte" - 13e jaargang nr. 1 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 19