- 16 - In Kobakwiroe waren de soldaten in een tentenkamp gelegerd. In de natte moesson was het niet mogelijk de post op een normale wijze te bevoorraden. Alle benodigheden voor de post werden dan een eind verderop door vliegtuigen gedropt en werden met behulp van kleine paardjes (een soort ked) langs smalle en gevaarlijke bergpaadjes opgehaald. Voortdurend moest men waakzaam zijn; de tegenstander kon elk ogenblijk in actie komen. In Kobakwiroe werd Klaas, naast zijn dagelijkse bezigheden, ook nog chauffeur. Hij had het voordeel dat hij voor zijn dienstijd al kon autorijden. De tweede politionele actie werd eind 1948 ondernomen om de republiek Indonesië te dwingen tot samenwerking met het Nederlands bestuur bij de uitvoering van de al in de Overeenkomst van Linggadjati vastgelegde deelstatenpolitiek, die beoogde het Indonesië te organiseren op federale basis onder behoud van nauwe staatkundige banden met Ne derland. Tevens speelde irritatie over herhaalde Republikeinse bestandsschendingen een Klaas Schat heeft ook aan die tweede politionele actie deelgenomen. Een van zijn beste (dienst)- maten kwam hierbij om het leven. De gebeurtenissen laten Klaas nu, na ruim 50 jaar, nog niet on beroerd. Linggadjati en Koeningan Van Kobakwiroe werd Klaas begin 1949 overgeplaatst naar Linggadjati. Hij werkte hier, naast het patrouille lopen, in een garage en moest ook regelmatig met de vrachtwagen naar de havenplaats Cheribon om voor raden op te halen. Van Linggadjati naar Koeningan. Tijdens zijn verblijf daar reed hij veel op vrachtwagens met als merken GMC, Dodge en Ford Herrington. Terug in Batavia In de laatste maanden van 1949 kwam het bevel dat de compagnie waartoe Klaas Schat behoorde naar Ba tavia moest vertrekken. De post Koeningan zou door Nederlandse Grenadiers worden overgenomen. Om dat de Grenadiers totaal geen ervaring in dat gebied hadden, bleven twee (ervaren) chauffeurs en een ver bindingsman achter om hen een beetje te begeleiden. Heel bizar is dat van deze Grenadiers tijdens de eerste patrouille reeds 5 man sneuvelden. Na 3 jaar op diver se buitenposten te hebben gebivakkeerd zag Klaas de hoofdstad Batavia weer terug. Naar huis Spoedig daarna kreeg de afdeling, waartoe Klaas Schat behoorde, opdracht naar Priok te vertrek ken om zich daar in te schepen voor de terugreis naar Nederland. De "Waterman" deed er 28 dagen over om dan op 5 november 1949 in de haven van Rotterdam aan te komen. Groot was de vreugde over het weerzien van Nederland. Nog groter was de vreugde toen Klaas na een busreis van een paar uur weer behouden in Hippolytushoef aankwam. Aan het begin van de Heldersestraat stond een ereboog, maar omdat men niet precies wist wanneer de bus zou arriveren, was er geen muziek en geen woord van de burgemeester om hem welkom te heten. Desondanks was de vreugde groot dat hij zijn vrouw Marrie en zoontje Piet, die na ruim drie jaar in vaak angstige spanning te hebben geleefd, weer in de armen kon sluiten. Klaas vierde op bescheiden wijze feest met zijn familie en was er grote blijdschap over zijn behouden terugkeer. Klaas Schat als chauffeur. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 13e jaargang nr. 1 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 18