- 14 - Comfortabel was het allerminst aan boord. Troepenschepen hebben nu eenmaal niet het predikaat ideale vervoermiddelen te zijn. De ruimte is zeer beperkt. De manschappen sliepen bijvoorbeeld allemaal in hangmatten die overal waren opgehangen. Overdag moesten die 'slaapsteden' worden verwijderd en in kratten opgeborgen. De reis Net buiten de pieren van IJmuiden brak er brand uit aan boord. Eén van de elek tromotoren was in brand ge raakt. Dat was even schrik ken. Klaas, ingedeeld bij de scheepspolitie en de brand weer, kon met zijn collega's gelijk in actie komen. De brand was snel geblust. Ge lukkig was het ongemak niet zodanig dat het schip retour moest naar Amsterdam. Dagelijks werden er aan boord exercities gehouden en sportlessen gegeven. Ook kregen de manschappen les in conversatie-Maleis, maar dat stelde volgens Klaas niet veel voor. Het beste was om de taal in de praktijk te leren. De ontspanning aan boord liet veel te wensen over. De manschappen organiseerden op een gegeven moment zelf maar wat ontspanningsavonden met cabaret en muziek. Gelukkig zorgde de doorgang door het Suezkanaal voor een extra onderbre king in het eenzame scheepsleven. De eerste stop is in Port Said en daarna Aden. Tijdens het pas seren van de evenaar kwam de zeegod Neptunus aan boord. Een welkome onderbreking. Daarna de lange oversteek naar Priok op West Java. Eindelijk land in zicht!!. De aankomst De "Tegelberg" arriveert op 31 oktober 1946 in de haven van Priok. De eerste kennismaking met Indië. De meeste mannen hangen aan de reling om maar niets van de aankomstceremonie te mis sen. Muziek op de kade, toespraken enzovoort. Veertienduizend kilometer van huis en wat een hitte! Het ontschepen van de troepen begint al spoedig. Wat staat ze nog allemaal te wachten....? Na het ontschepen werden soldaten en bagage direct per drietonner naar Batavia vervoerd. De taak vangt aan Het verblijf in Batavia was redelijk comfortabel. De mannen sliepen in gewone huizen en dat was al een hele verbetering ten opzichte van de benauwde sfeer die er aan boord heerste. Klaas leerde Batavia in die weken enigszins kennen. Een stad vol activiteit, met veel winkels en een zwarte markt. Maar ook een stad met veel mensen in uniform: Nederlandse, Engelse, Brits Indische, Japanse en een enkele Amerikaan. Patrouilleren en wachtlopen waren taken die Klaas in Batavia moest verrichten. Taken die hij in de jaren van het verblijf in Indië nog veel zou moeten uitoefenen. Buitenpost Serpong Na een verblijf van drie tot vier weken in Batavia werd Klaas naar de buitenpost Serpong uitge zonden. Een post die vlakbij de demarcatielijn was gesitueerd. Een demarcatielijn is een scheidslijn die strijdende partijen tijdens een wapenstilstand zijn overeengekomen. In dit geval was de scheids lijn de kali (rivier). Een spoorlijn kruiste die rivier. Het was één van de taken van Klaas om de spoorlijn te bewaken en de trein die gebruikmaakte van de spoorlijn, op (vijandelijke) wapens te controleren. Het troepentransportschip "Tegelberg Historische Vereniging Wierjngen - "Op de Hoogte" - 13e jaargang nr. 1 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 16