- 13 - Westerland en later, toen het gezin Schat naar het Westerklief en daarna naar de Broekerlaan op Noord-Stroe verhuisde, naar de lagere school in Hippolytushoef. Klaas mocht maar wilde niet ver der leren. Als jongste knecht kwam hij in dienst bij boer Simon Snooy aan de Gemeenelandsweg. Maar niet lang daarna vond hij in loonbedrijf Meier in de Wieringermeer een nieuwe werkgever. De Duitse bezetter zette echter, in één van zijn laatste stuiptrekkingen, de Wieringermeer onder water en Klaas moest ander werk zoeken. Door dienst te nemen bij het gemaal Leemans zette hij zich in bij het opnieuw droogmaken van de polder. Intussen was Klaas gekeurd voor het verplicht dienst nemen in het (nieuwe) Nederlandse leger. In militaire dienst Klaas, inmiddels getrouwd met Mar- rie Pruimboom, ontving in het begin van 1946 het bericht dat hij zich voor de eerste (militaire) oefening moest melden bij de "7 december divisie" in de Van Cornput Kazerne te Steenwijk. Hij kreeg daar een opleiding tot infanterist. Al spoedig bleek dat alle jongens van de oplei ding werden klaar gestoomd voor Nederlands-Indië. Tegen het einde van de opleiding werden alle betrok kenen nog eens gekeurd en gevacci neerd tegen pokken en andere tropi sche ziekten. Spoedig daarna zou men vertrekken. Ziek thuis Op de dag dat Klaas naar huis zou gaan voor verlof werd hij echter ziek en koortsig. De oorzaak hiervan waren de korstjes van de pokkeninenting die, tijdens een partijtje voetbal, van zijn huid waren geschaafd. Hij mocht daarom niet met verlof naar huis. Klaas voelde er echter niet voor om in de kazerne te blijven en wilde toch naar huis voor verlof. Bovendien had hij geen extra schone kleren bij zich. Hij was echter te ziek om alleen te reizen. Tenslotte gaf de dokter hem toestemming naar huis te gaan mits hij door anderen werd begeleid. Zijn dorpsgeno ten, Piet Kooy en Rinus Steigstra, namen hem tussen zich in leverden hem, ziek als een hond, thuis af. Na zijn verlof was Klaas nog te ziek om af te reizen en bleef thuis om te herstellen. Na enige tijd knapte Klaas weer op. Het beviel hem prima bij Marrie en hij peinsde er derhalve (nog) niet over om terug te gaan naar zijn onderdeel. Klaas deed wat klussen bij deze en gene... totdat de Militaire Politie, tot twee keer toe, bij hem voor de deur stond. Klaas en zijn vrouw waren niet thuis. Wel de bouvier! Na enige tijd te hebben gewacht dropen de vertegenwoordigers van het militaire gezag af. Na zes weken thuis te zijn geweest gelastte dokter De Groot Klaas naar zijn onderdeel terug te keren. Dokter de Groot was reserve-officier in het leger...!. Op die grond moest Klaas wel gaan wilde hij zijn uitkering niet missen. Het vertrek In de nacht van 2 oktober 1946 werden de manschappen in de Amsterdamse haven ingescheept voor vertrek naar Indië. Er stond muziek op de kade. Het Wilhelmus weerklonk en er werden toe spraken gehouden. Familieleden van de troepen mochten niet bij het vertrek aanwezig zijn. Je had thuis toch al afscheid genomen redeneerden de autoriteiten...!! Dat was erg hard!! Je wist niet hoe lang het zou duren voor dat je terug zou keren. Als je terug kwam... maar daar durfde niemand aan te denken. Tenslotte ontmeerde en vertrok de "Tegelberg" met meer dan 4500 man aan boord richting IJmuiden. Menigeen had zijn gedachten bij thuis en de angst wat je te wachten stond brandde in je lijf. Voor de Van Cornputkazerne in Steenwijk. Tweede van rechts is Hendrik Bosman (dienstkameraad van Klaas Schat) die tijdens een politionele actie sneuvelde. Derde van rechts is Klaas Schat. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 13e jaargang nr. 1 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 15