IJ WERDEN GEROEPEN - 12 - Het verhaal van de Wieringer Indiëganger Klaas Schat door Jac Feenstra Inleiding In Nederlands Indië zat het koloniaal bestuur, tot de Japanse invasie in 1942, stevig in het zadel. De Japanse bezetter stimuleerde het nationalisme en richtte een vrijwilligerskorps op en interneer de de blanken in vrouwen- en mannenkampen. Na de Japanse capitulatie in 1945 riep de leider van de nationalisten, Soekarno, de republiek Indonesië uit. Maar de Nederlandse overheid stuurde troepen en voerden politionele acties uit, om wat zij noemden "de opstand neer te slaan en de oude orde te herstellen". Onder Amerikaanse pressie ontmoetten de partijen elkaar in een ronde tafelconferentie. In 1949 werd de soevereiniteit door koningin Juliana overge dragen, Soekarno als president beëdigd en was de republiek Indonesië een feit. Het bovenstaande geeft in het kort een geschiedenis weer waarin Nederlandse militairen (veelal) verplicht waren een belangrijke rol te spelen. Expeditionaire Macht Tegen het einde van de Duitse bezetting in een groot deel van Europa, werden op het Hoofd kwartier van de Nederlandse Troepen in Engeland plannen gemaakt voor het vormen van een nieuw leger welke Expeditionaire Macht zou worden genoemd. De Expeditionaire Macht, kort weg EM, moest uit minstens twee divisies bestaan en zou worden ingezet in de oorlog in het Verre Oosten. Toen de atoombom op Hiroshima en Nagasaki viel, capituleerde Japan en kwam er een einde aan de tweede wereldoorlog. Daardoor was de oorspronkelijke taak van EM verdwenen. Andere troepen zouden naar Indië gaan om er orde en rust te verzekeren. Deze (gezags)troepen met hun beperkte gevechtskracht waren echter niet in staat in vrij korte tijd de orde te herstellen. Een langere en sterkere bezetting was noodzakelijk. De EM kwam weer in beeld. In zeer korte tijd moest er een divisie worden gevormd en opgeleid om daarna naar Neder lands Indië te worden gezonden. De legerafdeling zal, op voordracht van de toenmalige koningin Wilhelmina, de 7 december divi sie worden genoemd. Dit naar de datum in 1942 waarop de grondslagen zijn neergelegd voor herstel van recht en vernieuwing in vrij overleg. De eerste lichting dienstplichtigen van na de oorlog moest in mei 1946 dienst nemen. De kazernes van Steenwijk, Harderwijk, Wezep, Amersfoort, Utrecht, Ede, Nijmegen en Maastricht vulden zich. Omdat er veel haast bij was de orde in Nederlands Indië te herstellen, werd de divisie reeds op 1 september 1946 gemobiliseerd. Kort daarna vertrokken de eerste troepen per schip naar hun bestemming. Wieringers Ook de Wieringers Piet Kooy, Rinus Steigstra en Klaas Schat werden geroepen om in mei 1946 hun dienstplicht te vervullen. Zij moesten zich melden bij de 7 december divisie in de Van Cornput Kazerne te Steenwijk. De lotgevallen van Klaas Schat in zijn "Indië-tijd" zullen we in het vervolg van dit verhaal de revue laten passeren. De belevenissen van Klaas Schat laten we symbool staan voor hetgeen de andere Wieringers hebben meegemaakt gedurende hun Indië-periode. Voorgeschiedenis Klaas Schat werd op 16 Juni 1925 te Sint Anna Parochie geboren. Het sopte niet ruim thuis en vader Schat probeerde in 1930 aan de andere kant van de in wording zijnde Afsluitdijk een nieuwe toekomst op te bouwen. Het gezin nam zijn intrek in één van de zogeheten Biltse keten aan de Poelweg te Westerland. Vader vond werk in de pas drooggelegde Wieringermeer. Klaas ging eerst in Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóögte" - 13e jaargang nr. 1 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 14