2e dat Harmen Kruijer zijn snaphaan buiten de deur heeft afgeschoten ten tijde dat drie schip persgezellen enig gerucht bij zijn huis maakten. Die snaphaan staat altijd om de hoek van de deur gebruiksklaar, daarom schromen heel watWieringers om Kruijer zijn huis te naderen. 3e De baljuw heeft ook het verhaal van de veiling gehoord. 4e en verder heeft Harmen ook nog palen gestolen uit de tuin van Simon Kinne. En nu zit Harmen dus gevangen en wordt hij verschillende keren ondervraagd. Ondervraging door de schepenen: Hoe luidt de gedetineerde zijn naam Harmen Kruijer Hoe oud is de gedetineerde Dat weet hij niet. Pas bij de 3e on dervraging denkt hij dat hij 30 jaar Waar is hij gebo ren? In Lipscherlant. Heb je mis van 't land van Jan Buijs gehaald Neen. Heeft hij palen van Simon Kinne gestolen Neen. Heeft hij met zijn snaphaan geschoten? Ja, hij heeft in 't land geschoten. Mocht hij schaale (planken) van de Westerlander dijk meenemen Ja, want iemand anders had zijn schalen meegenomen. Hoeveel? Wie had zijn naam op die schalen gezet? Weet niet. Enzovoort, enzovoort, vele malen en lange tijd ondervraagd. Aquarel van Jaap Kunst Tenslotte volgt de eis en de conclusie is als volgt: De eiser zegt naar waarheid dat Harmen Kruijer hier enige tijd heeft gewoond, doch geboren is in Lipserland, hij denkt 30 jaar te zijn en Harmen heeft "buijten Pijn en banden van ijzer" voor dit gerecht bekend allerlei dieverijen te hebben gepleegd. Harmen moet dus gestraft worden en de straf luidt als volgt: hij wordt voor de rest van zijn leven uit Holland en Westvriesland verbannen. En hij moet de justi- tiekosten betalen. Het is dan 2 juni 1792. - 83 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 12e jaargang nr. 4 - 2000

Op de Hòògte - Wieringen | 2000 | | pagina 9