LEDERDRACHT ROND HET DOOPVONT - 95 - door Jan de Weert Op 29 april 2000 werd in de Hippolytuskerk de ze expositie met als the ma: "een doopplechtig heid omstreeks 1900" geopend door Jeanne de Weert-Doesburg en do minee Henk Broer. Met haar collectie van de "Wieringer Dracht" slaagde Jeanne er in sa menwerking met Ger- dien Ottens heel goed in om een doopplechtig heid in scene te zetten op een wijze zoals zij denkt dat vroeger zo'n plechtigheid plaats vond. Bijvoorbeeld bij de doop van haar Grootmoeder en Moeder, in deze periode in de Hippolytuskerk gedoopt werden, zou het zo gebeurd kunnen zijn. Doopplechtigheid die beiden Met behulp van poppen, gekleed in de vroegere dracht uit haar collectie, werd een groepje gefor meerd, waarbij men o.a. de moeder met haar kind, de vader, de dominee en enkele famieleden in originele dracht kon bewonderen. Vooral bijzonder daarbij was het doopkleed, dat dateert uit 1880, geheel met de hand geborduurd Dit jurkje werd enige jaren geleden gered door Nelie Rietdijk toen het klaar lag om weggegooid te worden. Het zou jammer geweest zijn als zo'n stukje geschie denis verloren was gegaan. Nu wordt het door Jeanne altijd gebruikt bij klederdrachtshows en lezingen. Ook wordt de jurk vaak uitgeleend bij echte doopplechtigheden. Gelukkig zijn er veel mensen, die evenals Jeanne, de nog aanwezige herinneringen aan vroeger willen bewaren. Daarom stellen zij de nog in hun bezit zijnde kleding of accessoires aan haar ter beschikking om bij haar collectie voegen en te gebruiken bij haar optredens. Om deze vrienden, bekenden en allen, die interesse hebben, haar collectie te tonen wilde Jeanne graag medewerking verlenen aan deze expositie. Bovendien kwam zij daarmee ook tegemoet aan de wens van de dominee en de kerkeraad om onze mooie kerk wat meer in de belangstelling te bren gen. De expositie leverde ongeveer fl. 1.000,op voor de kas van de kerk. De doopplechtigheid was enkele weken te bewonderen, en trok heel wat bezoekers, die meestal een paar gezellige uurtjes in de kerk doorbrachten, met elkaar herinneringen ophalend en wetenswaar digheden uitwisselend, vooral bij het bekijken van de ringbanden met foto s. Bij de opbouw van de expositie moest er heel wat werk verzet worden, gelukkig boden een aantal vriendinnen hulp daar bij, zodat alles vlot en op een gezellige manier voor elkaar kwam. Ook tijdens de open dagen waren er altijd dames en heren die bij de rondleiding behulpzaam waren. Een woord van dank lijkt mij hier goed op zijn plaats. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 12e jaargang nr. 4 - 2000

Op de Hòògte - Wieringen | 2000 | | pagina 21