e Moerbeiboom -94- Voorheen kwamen er op Wieringen veel moerbei bomen voor. Deze groei den allen bij Wieringer boerderijen. Toen wij de boerderij Elft 42 in Hip- polytushoef kochten was de boerderij bouwvallig, maar ook de moerbei boom was op sterven na dood. Voordat er met de res tauratie van de boerderij werd begonnen, hebben we advies gevraagd aan Staatsbosbeheer over de moerbeiboom. Deze ad viseerde om de boom tij dens de restauratie af te dekken met plastic, voorts snoeiwerk toe te passen en de boom verder goed te verzorgen. In 1973 was deze moerbei (voor zover mij bekend) de enig overgebleven boom. Vroeger groeiden er onder andere moerbei bomen in de Hoge Elft, Elftstraat en Hoofdstraat. Staatsbosbeheer vertel de ons dat er twee variëteiten bestaan n.l. de originele Chinese versie en de afgeleide, welke veel in het Rhönedal groeien. De moerbei boom aan de Elft is volgens Staatsbosbeheer de originele Chinese versie. Volgens natuurbegrippen is het onmogelijk dat deze boom op Wieringen groeit. Staatsbosbeheer had de volgende verklaring: het wortelstelsel mag niet in aanraking komen met de zon. Omdat een Wieringer boerderij geen fundering kent, vormt de boom zijn wortels onder de boerderij. Voorts vindt de boom beschutting van de westenwind door het voorhuis van de boerderij en groeit de boom tegen de zuidgevel, waardoor hij optimaal zon ontvangt. In de begin zeventiger jaren kreeg ik Piet van Hemke Bakker uit Den Oever op bezoek. Hij vertelde dat toen hij een klein jongentje was en bij zijn grootvader op schoot zat, zijn grootvader vertelde op 14-jarige leeftijd op de boerderij aan de Elft had gewerkt en er zulke lekkere moerbeien groeiden. Het was toen een simpele rekensom om uit te komen omstreeks het jaar 1832. Daarbij had Staatsbosbeheer verteld dat de moerbeiboom van de Chinese versie honderd jaar oud moet zijn voordat deze in ons klimaat vrucht gaat dragen. Dit zou dan betekenen dat de boom omstreeks 1732 is geplant. Het toeval wil dat het bouwjaar van de boerderij ook 1732 is. Mogelij kerwijs is de boom geplant na het gereedkomen van de bouw in 1732. door PC. Kooy Zo ziet de stam van de moerbeiboom er nu uit. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 12e jaargang nr. 4 - 2000

Op de Hòògte - Wieringen | 2000 | | pagina 20