- 93 - Na de huwelijksvoltrekking gaan Manus en Neeltje op de fiets weer terug naar hun nieuwe woonplaats, voor een feest is geen tijd. Samen bouwen zij de zaak op, Neeltje in de winkel en Manus gaat ven ten in Den Helder met de kettekar en met de vrachtauto gaat hij zijn groenten en levensmiddelen verkopen aan de keet bazen bij de Zuiderzeewerken. Groenten haalt hij van de veiling in Schagen. In 1927 wordt hun dochter Jopie gebo ren. In 1930 komen ze weer terug op Wieringen. Het pand in Den Helder wordt verhuurd. Ze laten in de Belt een woon-winkelpand bouwen, het pand waar later Polderman zijn zeilen en tui gen maakte. Zolang het pand nog niet klaar is gaan ze in een keet bij de Hollebalg wonen. In de winkel in de Belt Gamge Bmkema (wordt iater woonhuis) gaan ze weer groenten verkopen. Hier wordt in 1932 hun zoon Maarten geboren. In 1933 wordt het pand aan de Belt verkocht. Manus gaat een woonhuis aan Zandburen en een garage aan de Slingerweg bouwen. Hij gaat een taxibedrijf beginnen, hij heeft 2 auto's, 1 voor taxi rijden en 1 voor de verhuur. Hier wordt in 1938 hun zoon Rien geboren. In de oorlog heeft Beukema de 2 auto's, om deze voor de Duitsers te verbergen, onder een grote partij hout verstopt, later zijn ze in de werkplaats van aannemer Jan Klein aan de Noordburenweg verborgen. Ze zijn daar nooit gevonden. De garage van Beukema werd later in de oorlog gevorderd door de Duitsers en er werden varkens en jongvee in ondergebracht. Ook werd er geslacht. Zo ook de stier van de wed. D.N. Mulder in de Elft. De stier werd daar door de Duitsers uit de stal gehaald, kreeg een zak over zijn kop en werd lopend door de Slingerweg, met aan weerszijden Duitse soldaten, naar garage Beukema gevoerd. Daar aangekomen werd de stier doodgeschoten en zo midden op de Slingerweg geslacht. De brok ken vlees gingen naar de keuken, deze stond op het erf van de fam. W. Snooij op Zandburen. In de oorlogjaren reed Manus bij de fa. His Wilms in een auto aangedreven door een gasgenerator, werkte als fietsenmaker bij de gebr. Ten Brinke en als timmerman bij aannemer Klein. Ook was hij betrokken bij de distributie van voedsel en bonnen en maakte hij potkachels. Na de oorlog heeft hij z'n taxibedrijf weer opgepakt tot 1965. Toen heeft zijn zoon Maarten het taxibedrijf over genomen, Maarten en zijn vrouw hadden al een autorij school. Manus heeft dan geen auto's meer, maar de benzinepompen heeft hij nog enkele jaren aangehouden. In 1973 is hij ook daarmee gestopt. Het garagepand aan de Slingerweg wordt verkocht en is woonhuis geworden. Manus en Neeltje blijven op Zandburen wonen, waar Manus in 1974 is overleden. Zijn vrouw is naar het rusthuis Noorderlicht gegaan en is 90 jaar geworden. Dit was het levensverhaal van iemand, geboren in 1900. Hermanus Beukema. Een ondernemende, werkzame man, met een veelzijdig leven. Beukema voor de benzinepomp. EXTRA Met dank aan de kinderen Beukema voor het aanreiken van gegevens en fotomateriaal. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 12c jaargang nr. 4 - 2000

Op de Hòògte - Wieringen | 2000 | | pagina 19