IERINGERS VAN DE VORIGE EEUW door C. Zuidema-Mulder -92- Dit wordt een nieuwe rubriek in "Op de Hoogte", het is de bedoeling, als er een gedeelte uit de Burgerlijke Stand wordt geplaatst, wij van iemand uit het betreffende gedeelte iets vermelden of vertellen. Deze keer zijn lichten we er twee personen uit. Hermanus Beukema Antjc Pijlman-Nieuwenburg Voor zover bij ons bekend, is mevrouw Antje Pijlman-Nieuwenburg, geboren 28 april 1900 van alle in 1900 geborenen het oudste geworden. Ze heeft bijna de eeuw vol gemaakt. Op 29 oktober 1998 is ze overleden en was dus ruim 98 jaar. Beukema en zijn vrouw voor hun groentenzaak in Den Helder (1925). plaats. De kinderen Beukema gingen naar de openbare lagere school op 't Hoekje. Manus gaat na de 5de klas van school, dat was in die tijd heel gebruikelijk. Hij gaat dan met zijn vader mee om in de Polder te werken. Het was niet alleen werken, als jongeman zingt Manus in de zangvereniging "Omhoog". In 1918 werkt Manus op een zandzuiger van de aannemer Hofman aan de Afsluitdijk. Deze Hof man is later failliet gegaan op de Korte Afsluitdijk, door het steeds weer verzakken van de Amstel- diepdijk. De Hofmanshaven (toen werkhaven) is naar deze aannemer genoemd. Dan ontmoet de jonge Manus, Neeltje Bays van Westerklief. Een dochter uit het gezin van Maarten Bays en Maartje Keijzer (4 dochters en 4 zoons) Deze ontmoetingen vinden plaats in Hippolytushoef in het rondje om de kerk en het raakt "aan" tussen die twee. Vanuit Transvaal, Zuid-Afrika, krijgt Ma nus een erfenis van oom Manus. Hij is naar deze oom vernoemd en de enige erfgenaam. In Den Helder wordt op dat moment een nieuwe wijk gebouwd "Tuindorp". Er wordt dan besloten daar samen met Neeltje een groenten- winkel te beginnen. Op 28 maart 1924 wordt er in Hippolytushoef getrouwd. Ze zijn dan in Den Helder druk bezig om hun nieuwe zaak te installeren, dus komen ze even op de fiets uit Den Helder om hier te trouwen. Het is een dubbel huwelijk want Manus z'n broer Pieter trouwt op dezelfde dag met Lena Links Beukema voor z'n vrachtauto op Wieringen 1930) Domhoff. Wij hebben zijn levensloop nagevraagd bij zijn kinderen. Hermanus Beukema wordt geboren op 24 maart 1900, als 3de kind van Johannes Beukema en Elsje Halfweeg. Vader Beukema staat in de burgerlijke stand vermeld als schipper. Hermanus of Manus zoals hij wordt genoemd, groeit op samen met zijn broer Pieter (1893) en zijn zus Neeltje (1895). Het gezin Beukema woonde in een huisje achter hotel de Haan (later Vonder), dit huisje is later gesloopt van wege de bouw van een garage voor hotel de Haan. Dus werd er verhuisd naar de Belterlaan, in de buurt van de vroegere noodslacht- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 12e jaargang nr. 4 - 2000

Op de Hòògte - Wieringen | 2000 | | pagina 18