Regenbak en welput De regenbak is heel groot en ligt onder de vloer van het achter huis. Het bovendeel is te zien op de foto. Niet altijd zo mooi met tegeltjes. De bak was naar buiten verbon den met een pijp, die weer aan de dakgoot was bevestigd. Het regenwater kwam via het pan nendak, dat boven het woonge deelte is, in de goot en via de pijp in de regenbak. Deze pijp Regenbak Oosterklief 6 van Aaltje Bakker (foto Theo Mulder) kon aan- en afgekoppeld worden, want bij regen en wind van zee was het water te zout en niet geschikt voor consumptie. Dan werd de pijp afgekoppeld. Kwam regen en wind uit een betere hoek dan werd er weer aangekoppeld. Dat was de reden waarom de regenbak zo'n grote inhoud heeft - je moest zorgen voor voldoende voor raad. De welput De welput, - waarin spontaan zoet water opwelt - werd gebruikt voor het vee. Er was meestal ook een welput buiten op het erf, ook met water voor het vee, maar indien nodig voor de brandweer. Op de hoge delen vanWieringen waren immers geen sloten. En de simpele brandspuitjes van rond 1900 hadden geen tank met water bij zich. Bij de vraag, hoe het komt dat er zoet water in de welput zit met de zoute Waddenzee heel dicht bij, luidt het antwoord: "Zoet water heeft een lager soortelijk gewicht dan zout water en komt daardoor boven". Dors en dorsschoorsteen Via een gangetje tussen turfhok en paard kom je op de dors of de darsk. Deze heeft een vloer van keileem. En hier werd inderdaad vroeger met de dorsvlegel het graan gedorst. Op de dors bevindt zich één van de belangrijkste kenmerken van de originele Wieringer boerderij, nl. het dorsschoorsteentje of zeumerskoerstientje. Hier werd in de zomer gekookt, vuur van gedroogde schapenkeutels, een pan aan een ketting boven het vuur. De schoorsteen begint op de grond en eindigt ergens halverwege het rieten dak. Een wezenlijk onderdeel zijn twee kleine raam pjes, voorzien van vensterglas, aan weerszijden in de schoorsteen iets boven panhoogte. - 67 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 12e jaargang nr. 3 - 2000

Op de Hòògte - Wieringen | 2000 | | pagina 9