Tegelplateau Kleitelweg 4, C. Lont Czn. Foto 1944. (foto Theo Mulder) De wand tussen boveneerd en achterhuis is er ook later ingekomen. Oorspronkelijk profi teerde men 's winters van de warmte van de koeiên. Als je in het woonkamerje (de bove neerd) van Jan Lont zit, valt op dat het pla fond zo laag is. De lange mensen van tegen woordig stoten dan ook hun hoofd. Er zijn een paar redenen aan te voeren voor dit lage plafond. Allereerst een economische. De ste nen waarvan de muren zijn opgetrokken, werden niet op Wieringen gefabriceerd. In de tijd dat deze boerderijen gebouwd werden, was Wieringen een eiland, (tot 1925). Dus moesten de stenen over zee, eerst ook nog met zeilboten worden aangevoerd, vaak uit Friesland. Dat was duur en dus hield de boer de muur zo laag mogelijk. Bovendien waren de mensen vroeger kleiner en men denkt dat t ook warmte besparend was. Alles met elkaar drie goede redenen voor de lage muren. De tegelwand in de boveneerd is niet gelijktij dig met de bouw van de boerderij er in geko men, maar dateert vermoedelijk van rond 1900. Er staan voorstellingen op uit het Oude en Nieuwe Testament. De haard in de boveneerd was oorspronkelijk een open vuurplaats, waar o.a. gedroogde schapen keutels gestookt werden. Later, met de tegelwand, kwam het kacheltje er middenvoor met de lange zwarte kachelpijp. Het voorhuis. Aan het woonkamertje grenst het voorhuis. Dat was meestal in gebruik als boter- en kaaskamer. Zoals eerder gezegd: de vloer was bedekt met estrikken, ongeglazuurde tegels. In de beginperiode van dit boerderijtype maakte de boerin zelf boter en kaas, meestal schapenkaas trouwens. Later rond 1910 kwamen de kaasfabriekjes, die het kaasmaken van koeienmelk van de boerin overnamen. - 64 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Höógte" - 12e jaargang nr. 3 - 2000

Op de Hòògte - Wieringen | 2000 | | pagina 6