IJL BEWOGEN JAREN VAN EEN OUDE VAAS door Kees van der Sluijs Namens haar broer Louis Kolff, die wegens ziekte hierbij helaas niet aanwezig kon zijn, schonk mevrouw Coby Kolff op 5 maart jl. een vaas aan museum Huis Doorn in Doorn. De vaas behoorde oorspronkelijk toe aan de Duitse Keizerin Auguste Victoria en werd overhandigd aan de conservator de heer DickVerroen. Coby Kolff werd geboren op 18 juli 1921 te Velp. Nauwelijks een jaar oud verhuisde zij met haar ouders en twee jaar oudere zusje Nicolien naar Wieringen, waar haar vader haar grootvader was opgevolgd als burge meester van het toenmalige eiland. Groot vader Kolff was op 27 juni 1922 onver wachts overleden aan een hartstilstand in de toenmalige burgemeesterswoning, de villa "Wiron" aan de Elft, die hij nog maar kort Coby Kolff met vaas Keizerin Augusta en de ge- daarvoor had laten bouwen. Als zijn opvol- schenken van Keizer Wilhelm aan haar ouders op ger zocht men onmiddellijk een betrouw- de voorgrond. Poortgebouw Huis Doorn, kamer con- baar en kundig persoon, bekend met de bij- servator, 5 maart 1999. zondere gemeentelijke omstandigheden van dat moment: het toenmalige asielverblijf van de gewe zen Duitse Kroonprins Wilhelm op het eiland. Dit maakte dat alle partijen al snel instemden met het voorstel van het college, de urgent vereiste opvolging van de overleden burgemeester te laten plaatsvinden door zijn middelste zoon. Een dergelijke wisseling van de wacht van vader op zoon zou in de huidige tijd ondenkbaar zijn geweest. Van regeringswege diende de burgemeester van Wieringen de Kroonprins te begeleiden tijdens zijn reizen op het vaste land. Zo ook naar diens ouders Keizer Wilhelm II en Keizerin Auguste Victoria, die de eerste anderhalf jaar van hun ballingschap op Kasteel Amerongen hadden geleefd en inmid dels Huis Doorn hadden betrokken. Zodoende was vader Kolff ook bekend met het Keizerpaar, later de zoon met de Keizer en diens tweede echtgenote, was er ook schriftelijk contact en ontving de familie Kolff tevens kleine geschenken van de Keizer. Ook die zijn zorgvuldig bewaard gebleven en schonk Coby Kolff bij deze gelegenheid tezamen met de toenmalige correspondentie terug aan Huis Doorn. Nadat de Keizerin in april 1921 was overleden, hertrouwde de Keizer het jaar daarop met de Duitse weduwe Prinses Hermine von Schönaich-Carolath. Haar intrek in Huis Doorn bracht de nodige veranderingen met zich mee. Op 1 oktober 1922 schreef Sigurd von Ilsemann, de laatste vleugeladjudant van de Keizer in zijn dagboek: "De vertrekken van de Keizerin zullen worden her ingericht; alle foto's en portretten werden verwijderd en onder haar kinderen verdeeld." En op 2 november 1922: "Vandaag bekeek ik de nieuw ingerichte kamers. De salon blijft hetzelfde als bij de oude Keizerin, alle boeken met haar naam erin werden verwijderd, evenals alle gebruiksvoorwer pen." -40- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóógte" - 12° jaargang nr. 2 - 2000

Op de Hòògte - Wieringen | 2000 | | pagina 6