NGEZONDEN BRIEVEN! Hier nog een stukje over het vrijwilligerswerk t.b.v. Michaelskerk en Kapel. In 1960 zijn wij vanuit de zusterkringen begonnen handwerkjes te maken en te verkopen, heel in 't klein, steeds meer en meer totdat het een behoorlijk uit de hand gelopen hobby was. Ook maakten we bloempotten met schelpjes beplakt en kleine palingmandjes van pitriet, alles voor de verkoop. We organiseerden oliebollenacties, één keer per jaar (19 jaar lang en toen zijn we overgegaan op de koekactie wat we nog steeds doen). Dit is ook één keer per jaar. De koeken hebben bij velen de naam kerkekoek gekre gen. We verkopen ongeveer tweeduizend stuks per actie. We verkochten ook lepeltjes met afbeelding Michaelskerk. We hadden daarvoor een apart spaarboekje en hebben de eerste 18 stoelen aange boden na de restauratie van de Michaelskerk. Met de handwerken zijn we in '96/97 gestopt. Dit alles maar gezellig. Hier sta ik nog op de foto op een van Mzv. Smid-Kooij tijdens de handwerkverkoop. vas toen 37 jaar zo gegaan. Heel druk geweest, deze handwerktentoonstellingen. Geachte: redactie, Voor het einde van de eeuw wil ik nog een opmerking plaatsen over de kaft van "Op de Hoogte". De kaart van het het oude Wieringen wordt toegeschreven aan Jan van Scorel, maar volgens mij is hij ruim 300 jaar jonger. Immers op de kaart is de Polder Waard Nieuwland -1860 - reeds ingete kend en de oude molen (van Takes?) is zelfs al gebouwd. Zulks kan Van Scorel dus nog niet gewe ten hebbenVandaar dit schrijven! Tevens wens ik de Historische Vereniging (en haar Bestuur) een voorspoedig bestaan toe in de volgende eeuw. Met vriendelijke groet, Henk Cornelissen sr. Geachte heer Cornelissen, Hieronder een antwoord op uw vragen, het heeft even geduurd, maar het uitzoeken kostte enige tijd. U zegt dat de kaart niet aan Van Scorel kan worden toegeschreven, omdat de polder nog niet ingedijkt was. De polder werd echter verschillende keren ingedijkt. De polder "Waard Nieuwland" werd de eerste keer ingedijkt in 1400. In 1502 is hij ingebroken, in 1532 opnieuw ingedijkt, in 1683 opnieuw ingebroken. Na deze laatste inbraak in 1683 is de polder verlaten en pas in 1846 opnieuw bedijkt onder de naam "Polder Waard Nieuwland" Dus in de tijd van Van Scorel bestond de polder wel degelijk. De bemaling vond plaats middels één molen waarvan de fundamenten nog bestaan. In 1853 werd een tweede molen in gebruik genomen (Bron: De aangedijkte landen en Wieringen door A.A. Schouten) De afbeelding op ons voorblad is een detail van een grote kaart, aanwezig in het Algemeen Rijks Archief te 's Gravenhage. Deze kaart is met de hand getekend en ingekleurd en dateert uit 1552 of 1553. (Bron:Wiringherlant deel 1 door J. T. Bremer) De redactie - 58 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 12e jaargang nr. 2 - 2000

Op de Hòògte - Wieringen | 2000 | | pagina 24