de kinderen "thuis" een kopje koffie drinken, wat heel gezellig is. Ik zeg dan wel, als jullie wat anders hebben of willen, het is geen verplichting, maar ik zou het wel missen. Er zullen niet zo veel moeders zijn die dat zo meemaken. Jullie opa en oma Smid hadden als hobby muziek. Opa de saxofoon en oma begonnen met man- dolien in jonge jaren. Later op het orgeltje toen ik ongeveer 60 jaar oud was. Hoe kwam ik aan een orgeltje? Ik had altijd berouw dat ik niet meer aan muziek deed. Toen zei opa: "Neem dan een ele- tronisch orgeltje." Nou ja veel geld, en dan beginnen met lessen. Totdat opa, die altijd wat geven wou, met moederdag dan. Zei ik: "Ik ben toch je moeder niet." Dan was opa's antwoord wij heb ben allebei geen moeder meer en daarom wil ik wat geven. Maar op een keer was ik dat vergeten, en 's morgens (moederdag) lag in m'n broodbordje een tegoedbon naar eigen keuze te besteden. En weer kwam het orgel ter sprake. Het orgel kwam en de rekening ook. Ik gaf de rekening aan opa en zei: "Ga hier even mee naar de bank, dan is die betaald." "Nou," zei opa dat is altijd jouw werk." Maar het gebeurde, opa naar de bank. Ik voegde daar nog even aan toe: Dan zal je wel nooit meer een tegoedbon geven." "Ja, dat doen ik wel." was het antwoord, maar dan zet ik er wel een bedrag op." We hebben veel jaren gezamenlijk sax en orgel gespeeld heel eenvoudige melodietjes. Maar wij had den er plezier in. In ons gezin speelde ieder z'n partijtje muziek, ook wel zang. Onze kleinkinderen en ook achterkleinkinderen, muziek of zang, zo niet, dan wel een sport, schaatsen dammen of scha ken. Ieder heeft wel een hobby, ik zou zeggen, ga zo door. De kleinkinderen, 8 stuks, de oudste geboren in '57 en de jongste in '67. In tien jaar werden geboren, Miek, Janneke en Cees Jan, dat is achternaam Dekker geworden en gingen in Kampen en Oldebroek naar school. Jeannette, Marietje en Agnes, dat is Smid gebleven, die gingen in de Zwinstraat op school, mooi dicht bij opa en oma. Als het dan speelkwartier was, dan had oma een halve Wieringer Jodekoek voor de meisjes. Ook wel toen ze nog klein waren een glaasje melk. Als oma niet thuis was, hing het stukje koek in een plastic zakje (met wasknijper) aan het hek, maar dat heeft niet zo lang geduurd. Al gauw hadden de jongens dat in de gaten en aten dan de koek op en hingen het plastic zakje weer keurig aan het hek. Ik geef nu wel de jongens de schuld, maar dat is nog maar de vraag, er gingen ook meisjes naar school. Jan en Else, ook Smid gebleven, gingen naar Hippo op school, geen koek bij het hek. Jan was toen een goedig jongetje en was er een klein onenigheidje met vriendjes dan zei Else. Kom maar bij mij, ik zal wel voor je vechten." Het zal je zusje maar wezen. Wat ik heel fijn vind is dat jullie de traditie in stand houden op zaterdag van Wieringer kermis. De laatste zaterdag in Juli, warme tulen eten. Hoe ver ik ook terugdenk, de warme tulen werden niet overgeslagen. In de oorlog werden geen tulen gebakken. Wat smaakten de eerste tulen na de oorlog lekker, iets heel bijzonders. Net als het Zweedse wittebrood na de oorlog, het leek wel een plak cake. Schaatsen. Vanmorgen heel vroeg was ik wakker en kon niet meer in slaap komen. En dan maar denken aan m'n opdracht. Niet aan m'n opdracht, aan het verzoek, van mijn kleindochters, wat ik met plezier doen, en heb gedaan. En maar denken: "Wat is er nog dat ik vergeten ben?" En ja hoor, leren schaatsen in de Westerlanderkoog. Dat was nou niet mijn Hobby met een hoofdletter. Ik ging wel mee met de vriendinnen. Het was meer "Je blijft niet bij de kachel zitten als iedereen gaat schaat sen". We leerden het dichtbij huis op ondergelopen land. Mijn ouders waren ook geen schaatsers en zo ging dat dan. Er werd wel gezegd: "Iedereen moet leren schaatsen maar daar bleef het bij. Verder moest je het zelf doen. - 55 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 12e jaargang nr. 2 - 2000

Op de Hòògte - Wieringen | 2000 | | pagina 21