N 'T POSTKANTOOR VAN HlPPOLYTUSHOEF "WEDDEN DAT?" Wei of geen stadsrechten? door Nel Fijnheer-Rotgans Op een dag in november 1999 zit een aantal personen bij elkaar in de kantine van het postkantoor van Hippolytushoef. 't Is koffietijd - vandaar. En dan weet je niet hoe een gesprek soms kan lopen. Iemand zegt gehoord of gelezen te hebben datWieringen vroeger stadsrechten had. Of één van de anderen ook weet of dat waar is. Er zit een Fries bij het gezelschap. Hij weet te melden dat Wie- ringen vroeger bij Friesland hoorde, maar stadsrechten - nee daar gelooft hij niet in. En dan wordt het een erezaak en wordt er gewed dat Wieringen vroeger wel stadsrechten had. Maar hoe aan de weet komen of dat echt zo is! Nou ja er is toch een Historische Vereniging op Wieringen? Die weten veel over de historie. Niet getreuzeld en meteen een paar bestuursleden gebeld. Maar helaas, die weten het niet. Het enige advies luidt naar Den Haag te gaan naar het Algemeen Rijksarchief. Als Wieringen stadsrechten had - wat betwijfeld wordt - dan kun je het daar aan de weet komen. Teleurgesteld terug naar de koffietafel. En dan komt er iemand op het goede idee om in één van de standaardwerken over Wieringen te kijken: of in het boek van Jo Daan of in de boeken van Jan Bremer. Dat wordt later gedaan, eerst werken. En jawel hoor op blz. 47 van Wiringherlant deel I door Jan Bremer staat met dikke letters dat "Wieringen op 10 augustus 1432 stadsrechten ontving" van gravin-weduwe Margarita. Tot de "stad" Wieringen behoorden "Oisterland, Stroede, Ypolshove en Westerlande. De Fries verloor dus de weddenschap. Waarom gewed werd, vermeld het verhaal niet. - 50 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Höögte" - 12e jaargang nr. 2 - 2000

Op de Hòògte - Wieringen | 2000 | | pagina 16