ET PORTRET door Nettie Rienstra-Mulder Als klein meisje kwam ik, Nettie Mulder, veel bij Opie Polder. Althans die naam gaven we haar als kleinkinderen. Immers Opie woonde toch in de Polder Waard Nieuwland op een boer derij "Conzelo" geheten samen met haar oom Jan Mulder. Grootvader was in november 1942 overleden. Opie heette Geertje Minnes en was een dochter van Simon Minnes en Elisabeth Wagemaker. Ze trouwde 23 september 1892 met Nan Mulder zoon van Nan Mulder en Antje Poel. September 1942 was het 50-jarig huwelijksfeest van mijn grootouders het staat me nog vaag voor de geest. Ik keek dan naar 3 portretten. In het midden een oude man met aan weerszijde een portret van een jongeman. Gezichten uit een voor mij toen ver verleden. En het gezicht van de oude man maakte me bang. Alles was zo zwart behalve de witte baard. Ik fantaseerde er de meest enge gedachten om heen. Toen ik daar een keer zelf zo van schrok, dat ik de moed opbracht Opie te vragen wie of dat was en of ze ook zo bang voor hem was. Zo dat was eruit. De jaren daarna des te meer, als ik daar at zat ik aan het einde of begin zo je het noemen wilt van de tafel. Met Opie links in de grote stoel bij het raam en tafelkastje, waar ze met een paar handelingen brood, boter en suiker bij de hand had. Oom Jan aan de rechterkant ook bij het raam. Max de hond lag dan naast Opie's stoel te gnokken, wachtende op een stukje brood wat ze hem soms toewierp. Simon Minnes, geboren 09-08-1846 Een glimlach speelde om haar mond (ze lachte niet zoveel) en zei: "Dat is taat". En ik nog vragend kijkende verduidelijkte ze, "dat is mijn vader en bang ben ik niet van hem hoor, want het was een hele lieve vader en hij was bakker net als jouw vader. Ik was gerust gesteld, immers ik hield ook veel van mijn vader en als die strenge man ook bakker was viel het allemaal wel mee. Als ik er naar keek werd ik er niet vrolijk van, maar bang was ik niet meer. De tijd gaat ongemerkt zijn gang Oom Jan die 9 juli 1905 geboren was stierf 17 november 1950 en Opie verhuisde naar de boerderij in de Elft eens het bezit van haar vader. De foto's gingen mee en hingen weer op een vertrouwd plekje. Ze overleed 29 april 1957 ten huize van haar dochter Maartje Bakker-Mulder in Den Oever. De portretten raakten in vergetelheid. Veilig weggezet op een hoekje van een zolder. Toen tante Ma (Maartje Bakker-Mulder) zelf de tijd rijp achtte om naar het bejaardenhuis Kapellehof te verhuizen en er veel spullen moesten worden opge ruimd, kwamen de portretten weer te voor schijn. Nan Mulder Simon Mulder En zo kwam ik in het bezit van de portretten van de twee jonge mannen te weten: 1. Nan Mulder geb. 30-12-1892, overleden te Wieringen 08-07-1910 2. Simon Mulder geb. 06-02-1895, overleden te Epe 27-05-1912 - 44 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóógte" - 12e jaargang nr. 2 - 2000

Op de Hòògte - Wieringen | 2000 | | pagina 10