Zijn er misschien nog dames en heren die ons team willen versterken? U kunt dit kenbaar maken voor aanvang van de jaarvergadering of aan de voorzitter van de redactie, tel. 0227-593847. Helaas gaat mw. van Tol ons verlaten, wat hebben we genoten van: "Hoe kwamen zij op Wieringen?". Twee dames te weten mw. Zuidema-Mulder en mw. Vriezema-Omis draaien een poosje vrijblijvend mee met onze redactie en hebben al een paar maal onze redactievergadering bijgewoond. Rest mij nog de prachtige uitvoering van ons blad te noemen op het matglanzende papier. J.K. Rienstra-Mulder, voorzitter redactie. Een goede daad en minder belasting betalen, gaat dat samen? De laatste weken staan de kranten vol van de voordelen/nadelen van het nieuwe belastingstelsel van Vermeend ingaande 2001. Belangrijk voor de meesten onder u is dat de tarieven inkomstenbelas ting naar beneden gaan. Om hierbij niet achter te blijven heeft de Historische Vereniging Wieringen ook eens gekeken of er niet nog meer mogelijkheden waren om het inkomen nog verder naar beneden te brengen en dus nog minder belasting te betalen. Welnu, die mogelijkheid blijkt er te zijn. Wat is namelijk het geval? De Historische Vereniging Wieringen is dit jaar door de Belastingdienst Registratie en Successie te 's Hertogenbosch aange merkt als "instelling zoals bedoeld in artikel 24, lid 4 van de Successiewet 1956". Dit gaat overigens niet automatisch want er moet een goed gemotiveerde aanvraag worden ingediend, en deze aan vraag is dus gehonoreerd. Wat zijn de voordelen hiervan voor de leden en voor de Vereniging? Welnu, giften aan artikel 24 ver enigingen zijn aftrekbaar van het belastbaar inkomen voor zover ze hoger zijn dan 1% van het onzuiver inkomen. De drempel is dus 1% van het onzuiver inkomen. Dit onzuiver inkomen is het inkomen uit arbeid, pensioen, winst uit onderneming en eventueel rente en dividend (zonder lijf rentes) Een rekenvoorbeeld: onzuiver inkomen 40.000 gulden, dan is 1% hiervan 400 gulden. Dit is de zgn. drempel. Alles wat meer wordt geschonken dan deze 400 gulden is aftrekbaar van het belastbaar inkomen. Dit kunnen vele kleinere schenkingen zijn, bijv. Rode Kruis, kerken, verenigingen en noem maar op, maar ook één of twee grotere schenkingen. Voorwaarde is wel dat de ontvangende instellingen erkend zijn als "artikel 24 instelling". Men kan het inkomen ook weer niet onbeperkt verlagen want de maximum aftrek voor schenkingen is 10% van het onzuiver inkomen, in het rekenvoorbeeld dus 4.000 gulden. In het rekenvoorbeeld kan het belastbaar inkomen dus met maximaal 4.000 gulden verlaagd worden. Uitgaande van bijv. 50% belastingheffing hoeft u hierbij dus 2.000 gulden minder belasting te betalen zodat van elke gulden die u weggeeft uiteindelijk maar 50 cent echt uit uw eigen beurs verdwijnt, de andere 50 cent betaalt de belasting in feite (door een lagere aanslag of later een belastingteruggave). Tot zover uw "voordeel". Wat is nu het voordeel voor de Historische Vereniging? Wel, wij hopen hierdoor meer en misschien hogere schenkingen van de leden te krijgen. Daarnaast heeft artikel 24 voor de Historische Vereniging als voordeel dat we bij echt hoge schenkingen of legaten bij overlij den maar 11% schenkingsrecht verschuldigd zijn in plaats van 41% zoals voorheen. Ik heb getracht het zo beknopt en eenvoudig mogelijk te houden. Mochten er desondanks nog vra gen zijn, of mensen die er juist nog dieper op in willen gaan, dan is mijn telefoonnummer 0227-59 32 37. Uiteraard kunt u met dit soort vragen ook bij een notaris of een belastingadviseur terecht. Menno Smit, penningmeester Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóógte" - 12c jaargang nr. 1 - 2000

Op de Hòògte - Wieringen | 2000 | | pagina 8