voorstelling te maken (ook ik niet) als men van Den Oever of langs de sluizen richting Friesland gaat, maar nu schrijvende weg komt alles weer boven, ja zelfs zichtbaar in mijn gedachten. Alles vlechtwerk van betonijzer, nu zou ik graag aan jullie vertellen hoeveel meters dat alles hoog en diep is, na informatie is mij verteld: 5 meter hoog dijk om de bouwput 6 meter diep de bouwput 4,5 meter diep bodem sluis 12 meter hoog de torens dit alles is gemiddeld zee niveau, verder kan ik dit niet uitleggen. Bouw kunstwerken beoosten Wieringen nabij Den Oever. Gezicht op de in aanbouw zijnde pijlers en landhoofden van een groep van vijf uitwatenugssluizcti, gezien vanaf het Zuiden. Op den voorgrond een z.g.n. "dragline", een Amerikaansche graafmachi ne, waarmee de fundeeringsputten van de vleugelmuren worden ontgraven. verwerkt. Laatste gat in de afsluitdijk is gedicht in de Vlieter op 28 mei 1932 om een uur en 2 minuten. Ter verduidelijking hierbij enkele foto's van het werk. De sluisdeuren: 14 stuks Den Oever en 10 stuks Kornwerderzand, tezamen 560.000 kilo constructie ijzer, plaatijzer aan Ook de scholen, wij gingen allemaal als inwoners van Wieringen naar de Openbare school. Hervormd, Katholiek, Gereformeerd en buitenkerkelijk, dat was altijd zo geweest. Maar door alle import zo als dat heet kwamen er ook andere scholen. Om de Oost kwam als openbare school er bij in Den Oever. Nu ik dit schrijf bestaat "Om de Oost" op 1 april 1998 65 jaar. Wij, opa en ik woonden hier al toen de school geopend is. In '29 ben ik getrouwd met de vriend die bij Apollo was. Dus wij: Jan Smid en Marie Kooij zijn ge trouwd op 31 maart '29. Nooit geen berouw van gehad! Een visserman, daar moest ik wel aan wennen. Heel vroeg op, drie of vier uur, nou ja niet ik maar opa. Bij slecht weer, ja wat is slecht weer ook daar krijg je een beetje kijk op als vissermans vrouw. Ik weet me nog te herinne ren, dat ik 's morgens eens zei: Hoe laat is het, ga je varen? Het ant woord was: we zijn al naar Texel- stroom geweest, het is nergens weer voor. Ik had niet eens gemerkt dat opa weg was geweest (over slapen gesproken). Als ik dan wel eens Jullie opa Smid ging altijd lopende naar Oosterland want er was in Den Oever geen school. Toen kwam ook het Gereformeerde kerkje aan de Gasthuisweg en de Christelijke school aan de Zwinstraat. Er kwam ook een houten R.K. kerk in wat nu nog de kapel is aan de Gasthuisweg. De katholieke kinderen gingen met de bus naar Hippo op school en de kinderen die naar de Christelijke school moesten kwamen met een bus van Hippo en Westerland, nu gaan ze weer veel naar de dichtstbijzijnde school. Bouw kunstwerken beoosten Wieringen nabij Den Oever. Op de foto ziet men hoe de landhoofden en pijlers van stampbeton bekleed worden, gedeeltelijk met graniet, gedeeltelijk met tafelba salt. Met de portaalkraan in de sluisopening wordt beton door middel van bakken in het werk gebracht. Op den achtergrond de opslagplaats van grind. - 33 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 12c jaargang nr. 1 - 2000

Op de Hòògte - Wieringen | 2000 | | pagina 35