Afb. 37, foto A. B De eerste is de laatste fraai bewerkte voordeur van het pand Nieuwstraat 44 in Hippolytushoef. Zo'n bewerkte deur, afb. 35, waarvan er voorheen meer waren, zien we ook op afb. 2. De tweede is de dorsdeur in de boerderij Stroeërweg 9. (Afb. 36) Door een scharnierende plank naast de deur kon de doorgang zo nodig breder worden gemaakt. Voor zover mij bekend kwam een dergelijke uitvoering alleen bij een viertal boerderijen in Stroe Afb 36 voor. Mogelijk is het idee van deze uitvoering toe te schrijven aan de aldaar gevestigde aannemer D. Boersen. Tot slot nog een detail van een schilderij dat P. Bruul in 1937 heeft gemaakt van een soortgelijk huisje (Afb. 37) in de Elft dat verbouwd en thans bewoond wordt door de fam. J. van Roo. In tegenstelling tot de hier besproken woning heeft deze een stenen afdak. Deze afbeelding toont tevens een toentertijd veel voorkomende witte topgevel. deur dikwijls een crucifix en op de vensterbank bij de muurdam één of meer heiligenbeelden. Na 7 juni 1911 hin gen er in veel huiskamers een afbeelding van het toen nog niet officieel geopende Vredespaleis. Op deze fatale junidag verdronken de vissers Jan en Klaas Lont, waarvan Jan een vrouw met vier kleine kinderen achterliet. Om de nood van de nabestaanden enigszins te lenigen werd toen die prent van het Vredespaleis op het gehele eiland huis aan huis te koop aangeboden. De beschreven details van het ex- en interieur van deze woning is in doorsnee ook van toepassing op het oude type f^fffffff Wieringer boer- -i1 %r'I derijen. Los van deze beschrijving 1 wil ik nog even I attenderen op 2 SEB opmerkelijke deu- Sfl ren die tot heden K9 nog bewaard zijn gebleven. Afb. 35,fotoA.P. Met dank aan mevrouw J. Meuleveld- Scheltus en de familie Bregman. - 23 - Foto's woning Westerlanderweg en deur Stroeër- weg 9 K. Pot. Tekeningen makelaars H. Raap Tekst, tekeningen profielschaafjes, plattegrond- schets en overige afbeeldingen A. Pruimboom. Geraadpleegde literatuur Bouwkundige encyclo pedie, Elsevier. 11 rjgad Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 12c jaargang nr. 1 - 2000

Op de Hòògte - Wieringen | 2000 | | pagina 25