- 21 - De keuken en achterkamer In de achtergevel, op de plaats waar later de buitendeur is gekomen, zat oorspronkelijk een kozijn dat van afmeting en uitvoering afweek van de eerder besproken raamkozij nen. Gelijk aan afb. 31 was dit een vierruits kozijn met glasroeden. Andere woningen hadden soms een dergelijk kozijn met een vierruits draai- val- of tuimelraam. In tegenstelling tot deze raamkozijnen hadden de kozijnen met alleen glasroeden nooit vensterluiken. De keuken vloer bestond uit blauwe plavuizen. De muren hadden aan de onderzijde een zwarte rand (blikmanus) met daar boven witkalk. Aanvankelijk was er geen aanrecht. De afwas en andere keuken bezigheden werden gewoonlijk buitenshuis aan een soort werkbank (skuttelebank) ver richt. De later in zwang komende aanrechten noemde men een reagbank. In de wintermaanden werd er gekookt op de kachel in de voorkamer en in de zomer in de keu ken op het fornuis of petroleumstellen (peteroeliestelle). Afb. 31,fotoA.P. Zoals we zien op afb. 32 kon men vanuit het midden der keuken via een losse trap naar de zolder. Schuin tegen de wand leunend zien we de keukenkant van de deur naar de voorkamer. De rechts van de trap zichtbare kast was er aanvankelijk niet. Hier bevond zich de regenbak die na de komst van de waterleiding is verwijderd. Hoewel de bijna bij elk huis aanwezige welputten een prima kwa liteit water leverde gaf men voor huishoudelijk gebruik toch de voorkeur an het water uit de regen bak. Evenals bij deze woning bevonden ze zich van oudsher dan ook dikwijls binnenshuis. Bij woningen die vaak last hadden van overstui- vend zeewater werd bij zware storm de regen pijp uit de bak getrok ken. Als dan na verloop van tijd de dakpannen en goten weer schoon gespoeld waren werd de regenpijp weer op de bak aangesloten. Keu ken en achterkamer wa ren van elkaar geschei den door een houten wand met een draai deur die later is ver vangen door een schuif deur, afb. 33. Gelijk aan de voorkamer had ook de achterkamer met V Sj brede delen beschoten wanden. Afb. 32 Afb. 33 Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 12° jaargang nr. 1 - 2000

Op de Hòògte - Wieringen | 2000 | | pagina 23