Op afb. 28 zien we aan de bovenkant van de ramen de gordijnsteunen. De sierlijk uitgezaag de klampen met het gaatje voor de gordijnroede zijn het oudste. Ze stammen nog uit de bouw tijd van de woning toen de gordijnen nog be stonden uit eenvoudige linnen of katoenen val len met aan de onderkant bolletjes en kwastjes van bundeltjes garen. De lange ijzeren roeden- dragers zijn aangebracht voor de nadien in de mode komende vitrage en overgordijnen. Ter rechterzijde van de stookplaats, afb. 30, zien we twee kastdeuren. Hiervan is de linker, in de winter ver warmd door de schoor steen, een hangkast en de rechter een legkast. Afb. 30 De stookgelegenheid Afb. 29 toont de stookgelegenheid. Het vanaf de kamervloer opgemetselde rookkanaal, dat was afgesloten met een asbestplaat, is later aange bracht. Voordien ging de rook via een kachelpijp naar de op de zolderverdieping beginnende schoorsteen. Voor het metselen van de schoor steen werd eerst de zoldervloer gelegd. De schoorsteen werd enerzijds gedragen door de tussenmuur en anderzijds alleen aan de zijkan ten door houten sloffen die vanaf de tussen muur over de strijkbalk naar de eerstvolgende zolderbalk liepen. A Afb. 29 een ijzeren stang waaraan de te roken vleeswaren wer den opgehangen. Evenals het roetluik was dit bij ou dere woningen ook wel een houten balkje. Tegen brandgevaar en het lekken van roetwater door het inregenen kwam op het zolderhout een 20 cm dikke laag droge kalk. Afb. 22 toont ook het liggende rookkanaal dat eveneens later is aangebracht. We zien hier ook het metalen roetluik dat bij oudere woningen dikwijls nog van hout was. Achter het roetluik bevond zich A Afb. 28 - 20 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóógte" - ]2e jaargang nr. 1 - 2000

Op de Hòògte - Wieringen | 2000 | | pagina 22