- 19 - Verder terug in de tijd waren dit korte deurtjes die alleen de bedstee afsloten. In de tijd van de korte bedsteedeuren bestond het hangwerk uit opleg scharnieren. Bij de latere lange deuren zijn het doorgaans scharnieren waarvan de geknikte Afb. 24 bladen tussen de stijlen, het bekledingshout of spiegelklampen zijn bevestigd. Al het sluitwerk van binnendeuren bestond uit een eenvoudige wer vel of uit een deurknop met aan de achterzijde een wervel, afb. 25 en 26. Onder de deurknoppen was een onderscheid te maken tussen eiken en een luxere uitvoering van donker getint tropisch hardhout. Afb. 25 T Afb. 26 vloer hiervan bestond uit blauwe plavuizen en bij sommige woningen uit rode die dan geel of groen geglazuurd waren. Voor de ventilatie was in de buitenmuur dikwijls een opening van een halve steen uitgespaard, die dan in de winter werd dichtgestopt. De ruimte wordt afgesloten door een luikje. Zowel de bedstee als de ruimte eronder worden in hun geheel weer afgesloten door lange deuren. Afb. 27 Afb. 27 is een opname van de voorka mer en toont de brede wand- en vloer delen die toentertijd gebruikelijk waren. Ook de zolderdelen waren van gelijke breedte als die van de vloer. Tegen het doorstuiven werd er later tussen de zol derbalken dikwijls schilderskarton aan gebracht. Er waren ook kamers met een lambrisering met daarboven op jute geplakt behangpapier. We zien hier ook de bij de muurdam een doorlopende vensterbank (blommebord of blomme- plank) en een schap in de hoek van de kamer. Dit laatste is waarschijnlijk van latere datum en bedoeld voor een radio. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 12e jaargang nr. 1 - 2000

Op de Hòògte - Wieringen | 2000 | | pagina 21