mnmnmi [o - 18 - den soms tegen de tocht de kieren aan de binnenkant met kalkmortel dichtgesmeerd. Bij een harde wind viel dit er dik wijls af en moest zo nodig elk jaar herhaald worden. Later werd die constructie vervan gen door rondhout spantbe- nen met gordingen en werd het dak beschoten met schaaldelen. Nog weer later werd, zoals bij deze woning, in plaats van rondhout en schaaldelen geschaafd balk en plankhout gebruikt. A Afb.22 Het interieur Op de plattegrondschets zien we de uit drie vertrekken bestaande indeling. In de voorka mer, waar men ook sliep, zijn twee bedsteden (kooien). Ze zijn van elkaar gescheiden door de houten wanden van een hier tussen liggen de diepe servies/provisiekast (skuttelekas)De bodem van de bedstee bestaat uit losse plan ken (lanings) waarop het beddengoed rust. Zoals we op afb. 23 zien zijn bij deze woning alleen op de plaatsen waar het beddengoed de muur raakt de wanden beschoten. Het onbescho- ten gedeelte is bestreken met witkalk. Er waren ook woningen waar de bedsteden geheel bescho ten waren. Boven het hoofdeinde was een schap (kooibord). Naast de po stond hier dikwijls een kistje of trommel met waardepapieren e.d. In de bedstee van de ouders was aan het voeteneinde een krib voor de baby. Tegen het uitpuilen van het beddengoed had de bedstee aan de kamerzijde een uitneembare beddenplank (kooiplank). Onder de bedsteden, afb. 24, zien we een enigs zins verdiepte ruimte die gebruikt werd voor het bewaren van de wintervoorraad aardappelen. De Afb. 23 bedstee bedstee kachel q l rap naar zolder keuken L—-t- reuenbak achterkamer Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 12e jaargang nr. 1 - 2000

Op de Hòògte - Wieringen | 2000 | | pagina 20