MEUBEL - 17 - ouveni A Afb. 21,fotoA.P. A Enkele makelaars op houten topgevels zonder Bij daken met een overstek zien we doorgaans een vierkant model. De beide topgevels hadden dik wijls een blind luik (zoldervainster) dat soms voorzien was van een klein glasruitje. De uit één ruimte bestaande zolderverdieping werd aanvankelijk gebruikt voor de opslag van turf e.d. Visserlui gebruikten ze ook voor het opslaan en herstellen van de netten. Om de netten makkelijker naar boven te kunnen brengen was ook hier voorheen het luik in de westelijke topgevel met een onder deur verlengd tot de zoldervloer. Voor het verkrijgen van het nodige licht werd bij werkzaamheden op zolder het luik aan de luwe kant dan geopend. met daaronder een laag kalkmortel toegepast. Ook aan de bovenkant heeft ze nog de traditionele versiering van iets naar buiten gemetselde stenen. De topgevels Afbeelding 20 is een detailopname van de westelijke topgevel met velling- kraal- en bekantrechte schroten. Van oorsprong bestaan de topgevels uit brede geschaafde en geploegde staande delen met een sponning- of vel- lingschaafje. Voorbeelden hiervan zijn nog te zien aan de oost- en noordgevel bij de panden van Nan en Kees Koorn op 't Hoekje in Hippolytushoef. (Afb. 21) Bij het pand van Nan Koorn zien we tevens het later steeds meer in zwang komende overstek. Ongeveer vanaf het begin van deze eeuw hebben deze brede delen bij het aanbrengen van nieuw hout bijna ^0 overal plaats gemaakt voor de smalle en goedkopere machi naal vervaardigde kraal- of veilingschroten. De zijkanten van de topgevel zijn afgewerkt met windveren met daarop over de pannen heen de waterlijsten (waterborden). In een enkel geval waren er ook windveren met sierlijk uitgezaagde vrije zijkanten. De toppen van de gevels werden bekroond met een makelaar (gevelke). Afb. 22 toont een op zolder genomen opname van het dakbeschot. Dit is een ontwikkeling die volgde op een onbeschoten dak, gedekt met roggestro, riet of pannen. Aanvankelijk bestond een kapconstructie uit rondhouten daksporen (sparren of slieten) waarop de riet- of panlatten werden bevestigd. Vanaf de zolder keek men zo tegen de dakbedekking aan. Indien gedekt met pannen wer- lÜöêtlèè Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóógte" - 12e jaargang nr. 1 - 2000

Op de Hòògte - Wieringen | 2000 | | pagina 19