- 16 - De fundering Niet te zien is de gemetselde funde ring (voeting) die ongeveer op een voet diepte onder het maaiveld begint. Eveneens ongeveer zo'n voet breed in de basis is de fundering tot maaiveld hoogte geleidelijk aan ver smald tot de traditionele halfsteens muur. In tegenstelling tot het oude gebruik heeft deze woning aan de onderzijde van de gevel niet meer de zwarte strook (blikmanus) met daar boven een strook witkalk. Vanaf om streeks de bouwtijd van deze woning en vooral bij de bruine hardgrauw- Afb. 17 gevels liet men dit vaak achterwege. Het dak Op afb. 17 zien we boven de raamko zijnen ook de huizingplank. Deze be dekt de uiteinden van de op de half steens muur rustende zolderbalken. Ze dient tevens voor het bevestigen van de gootdragers. Soms waren dit sierlijk uitgezaagde houten exempla ren of zoals hier op afb. 18, ijzeren die in verschillende uitvoeringen ver krijgbaar waren. Op de gootdragers rustte oorspronkelijk een houten bat- tinggoot die aan de binnenkant was geverfd met loodmenie. Afb. 18 Afb. 19 Het dak is gedekt met vlakke blauwe Friese pannen. Voor Wieringen is dit een nieuw soort pannen die rond de bouwtijd van deze woning hun intrede doen. Indien geheel of gedeeltelijk voorzien van een pannendak waren dit voordien de bekende rode Oud-Hollandse pannen. Heel sporadisch zag men op een klein dakge deelte of bijgebouwtje ook wel blauwe Oud-Hollandse pannen. Volgens de in bouwmaterialen handelende vrachtvaarder P. Asjes zouden dit meestal van buiten Wieringen afkomstige slooprestanten zijn. De vlakke Friese pannen hebben het voordeel dat ze beter aaneen sluiten waardoor men onder de pannen minder overlast van nestelende vogels heeft. Op het dak, afb. 19, prijkt de schoorsteen. Ter voorkoming van lekkage is hier in plaats van het latere gebruik van lood nog de oude methode van een naar buiten gemetselde rand stenen Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 12C jaargang nr. 1 - 2000

Op de Hòògte - Wieringen | 2000 | | pagina 18