E DRIE ZWAANTJES, EEN WONING AAN DE WESTERLANDERWEG -11 - door A. Pruimboom Een woordje vooraf. Er zijn niet veel afbeeldingen van burgerwoonhuizen uit het begin van de vorige eeuw of eerder. Een van de weinigen die in een dergelijke uitvoe ring thans niet meer voorkomen zien we op afb. 2. M (Afb. 2.,foto oud huisje, ansichtkaart Jan Conijn) In tegenstelling tot het type dat we in dit artikel onder de loep nemen heeft deze een deur in de voorgevel. De negenruits raamkozijnen van deze woning zijn bij de later gebouwde burgerwoonhuizen in onbruik geraakt. (Ajb. 3, foto houten woning, ansichtkaart Jan Conijn) Op afb. 3 zien we dat er in de vori ge eeuw ook gebouwd zijn waar van sommige ondergevels uit hout bestonden. Evenals de wisselende dakbedekking van riet en pannen bij de woning op afb. 2 is dit mogelijk een gevolg van de finan ciële draagkracht van de latere eigenaar of zoals op afb. 3 mogelijk van de bouwheer. Naar P. Bakker Hz. mij vertelde wist hij er nog van dat er vroeger in Den Oever woningen waren waarvan de ramen wel twintig glasruitjes hadden. Met het geleidelijk aan groter worden van de oppervlaktes vensterglas volgden de twaalf- en de negenruits raamkozijnen. Vervolgens komen de twee smallere zesruits raamkozijnen met een muurdam in zwang. Voorbeelden hiervan zien we op sommige foto's van oude boerderijen waar beide uitvoeringen in dezelfde gevel voorkomen. Deze zesruiters worden op hun beurt weer gevolgd door raamkozijnen die nog maar één verticale of geen enkele roede meer hebben. Historische Vereniging Wie ringen - "Op de Hoogte" - 12c jaargang nr. 1 - 2000

Op de Hòògte - Wieringen | 2000 | | pagina 13