EN INGEZONDEN STUK UIT 1935 - 109 - Door Jac. Kaptein 'J Binnenkort zal het echtpaar J. Kaptein-E. Kaptein-Numeijer 50 jaar getrouwd zijn. Een goede aanlei ding, dachten we, om nog eens het ingezonden stuk dat vader Jac. Kaptein schreef in een Wieringer Courant van 1935 ofte drukken. Het geeft een aardig beeld van een tijdgenoot over de visserij van toen. In het raadsverslag van 7 juni komt voor een bespreking over liquideren van het zeegrasbedrijf en zoo als de heerTijsen verder hierover zegt: Burgemeester van Kempen heeft mij gezegd: de laatste halve cent hoort aan de wiermaaier maar het bewijs is niet te halen. Ik wil nog even dieper toelichten. In het jaar 1895 zijn de wierwaarden overgegaan aan de gemeen te voor een pachtsom van 15.000,— voor een tijd van 5 jaren en bij het verstrijken van dien tijd zijn wij allen wiermaaiers door Burgemeester opgeroepen om onze handteekening te plaatsen voor vermindering van pacht en toen zijn ondergeteekende, Zomerdijk en Metselaar, op verzoek van Burgemeester Kolff naar den Minister gegaan met het geteekende stuk tot verlaging van pacht en het gevolg is daarvan geweest, dat Minister Pierson ons zeide dat alle winsten en voordeelen aan de wiermaaiers moesten worden verdeeld. Het is te begrijpen dat hier het bewijs ook niet kon worden getoond. Mijn mede collega's zijn reeds overleden en de pacht is toen belangrijk verlaagd. Ik zou hier nog meer over kunnen schrijven maar zal het hierbij laten. En wat verder de herkomst van het zeegras betreft ik lees in de Heldersche Courant een stuk over het zeegras voortkomende uit het ge sprokene uit den Raad van den heer Wigbout. Ik wil de heer W. aanraden in het ver volg wat voorzichtiger te zijn. Ik wil hier eens een blik op het verleden werpen. Mijn vader is in 1890 overleden en is 77 jaar geworden en ik ben nu weer 71 en het verdwijnen van de wier is in die ruim 100 jaar nog nooit op zulk een wijze voorgekomen als thans. Het is op sommige plaatsen wel eens weggegaan hetzij in den zomer met broei of in de winter met ijsgang of stormweer, maar dat het in zijn bloei van zijn leven is weggegaan is nooit gebeurd. Zijn de veldgewassen wel eens allen tegelijk weggegaan in de bloei van hun leven? Neen niet voor het is uitgewassen en zoo is het normaal met het zeegras ook. Ik ben zeifin 1932 den 19e Mei een dag met mijn zoon naar de Noordkant van Lutjewaard naar de fuiken geweest en 7% Ligging van de zviervelden rondom Wïeringen oosrtfAi. -moon VERCEUIKING VAN DE 0?PER'.T.A".TE. EN ligging derwiervecoen m is<>9 en OMSTREEKS I930. 1930 otetondeo raa wi.rv.ldin die enetreeu ,Wob..torden Hllllll njjr niet in m wiervelden.die nn U69 verdwenen lün - j"~~| wiarvelden.die Ontvangen van F. Koopmans uit Hippolytushoef. 2) Het echtpaar Jac. Kaptein woonde aan de Beltstraat in de boerderij waar nu Arie Rotgans woont. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóögte" - lle jaargang nr. 4 1999

Op de Hòògte - Wieringen | 1999 | | pagina 23