- 97 - In 1945 gingen Berend enTjeerd naar school en wel naar de Christelijke school voor schipperskin deren in Groningen. Ze deden een 1/2 jaar over een klas dus 2 leerjaren in een jaar. De school was van half negen tot twaalf uur en van half twee tot half zes. Woensdagmiddag geen vrij en zaterdag ochtend ook naar school. Op zaterdag voer de "Ambuland" voorbij, waarop de onderwijzer zei dat Ambulant met een "t" moest worden geschreven. Maar Frederik had immers maar 3 klassen lagere school gehad. Daarna is "d" wel veranderd in een "t". De jongens waren in een kosthuis, maarTjeerd denkt nu nog dat ze alleen maar bruine bonensoep en Jan in de zak kregen. Die Jan in de zak was erg stijf en werd met een draadje gesneden. Het zusje dat in 1946 geboren was zagen de jongens pas na een half jaar, want door de strenge winter lag het schip ingevroren. Onder: Tjeerd op de Zeevaartschool In 1948 ging Tjeerd Peper 2 jaar naar de Rijn, kust- en binnenvaartschool in Delfzijl. Hier was wel een inter naat en er werden ook lessen gegeven op de zeevaart school. In 1950 ging Tjeerd bij vader en moeder aan boord. Berend was direct na de lagere school bij vader en moe der aan boord gegaan tot Tjeerd hem in 1950 kwam af lossen, daarna ging Berend bij een vreemde schipper aan boord. Tjeerd hoefde niet in dienst vanwege persoonlijke on misbaarheid en bleef dus varen. In mei 1958 lagen ze in IJmuiden op vracht te wachten, toen er een neef aan boord kwam en vertelde dat er een plaats vrij kwam op de sluizen van IJmuiden. Tjeerd meldde zich dinsdags aan en kon vrijdags beginnen. Hij kwam eerst in losse dienst, later in vaste dienst. Hij ging van boord en kwam in de kost. Hij verdiende 55,— in de week en betaalde 30,— kostgeld. Via gemeenschappelijke kennissen leerde Tjeerd Dina v/d Werf kennen. Zij was het weekend bij haar ouders aan boord, ook Dina's ouders lagen met hun schip in IJmuiden op vracht te wachten. Dina werkte in Leiden, eerst bij het belastingkantoor, later bij het L.O.I. Het werd al gauw verke- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 1 le jaargang nr. 4 1999

Op de Hòògte - Wieringen | 1999 | | pagina 11