-39- Scholen waren bezet door militairen en het consultatiebureau was daardoor twee keer in het parochiehuis. De pastoor werd weer ziek, maar een uit Den Helder geëvacueerde kapelaan en de heer H.L. Wellerstigt neomist namen waar. Verder waren er verscheidene Helderse katholieken hier onderge bracht. Om de godsdienstoefening te kunnen laten doorgaan werden kerk en bijkerk doelmatig ver duisterd en toch werden deze winter alle avonddiensten verzet naar 5 uur. Op 28 oktober werd de verjaardag van de pastoor feestelijk gevierd en op zondag 24 november werd op verlangen van de Paus een biddag gehouden in verband met de "tegenwoordige noodtoe stand in de menselijke samenleving" De parochiale leesbibliotheek werd ook vernieuwd heropend in het parochiehuis. Er waren 200 boeken meer dan eerder, nl. 1000. 1941. Het eerste probleem dat zich aandiende was het 40-urengebed. Toestemming om het een week te vervroegen, want dan was het volle maan. Dat bleek maar goed te zijn, want op de eigenlij ke zondag was er een enorme sneeuwval. In november 1942 is de school en het parochiehuis bezet geweest door de Duitsers, ongeveer één maand. School werd toen gehouden in het café van Simon Halfweeg in de Nieuwstraat. De Oeverse kinderen hadden school in de kerk daar. In maart 1943 moest de "bengel" ingeleverd worden. De visafslag bezorgde de kerk een grote koperen bel te leen! Op 23 juni 1944 werden 4 bekeerlingen tegelijk gedoopt, dat was een groot feest. De kerk was stampvol. Dan komt in juni 1944 de invasie, die stopt bij de grote rivieren, de spoorwegstaking en daarna hongersnood. Den Helder moest ontruimd worden, er kwamen dus in Den Oever veel parochianen bij. De kerk was zondags behoorlijk vol. Alle fietsen moesten ingeleverd worden. Op Wieringen kregen "ze" er 1300(!) in handen. Gevolg was dat de pater uit Nieuwe Niedorp hier in de pastorie kwam wonen. Hij werkte prima en was gezellig in huis. Toen werd het licht afgesneden en gingen we terug naar het kaarsentijdperk. Als verjaarscadeaus voor pastoor pasten in het tijdsbeeld een mud tarwe, rogge, havermout. Hij was er dolblij mee. 15 december razzia. Een klopjacht op mannen tussen 17 en 40 jaar. Pastoor werd op Oosterklief ook opgepakt en zat 4 uur in de openbare school. Hij werd met vraagstukken geconfronteerd over communisme, openbare school, christenen enz. Er zijn in die tijd veel mannen opgepakt en naar Duitsland gebracht. In de kerk waren zondags alleen nog vrouwen en kinderen. In de Kerstnacht zaten er meer mensen in de kerk dan ooit tevo ren, waaronder 7 Duitsers en 25% protestanten. Derde Kerstdag werd het licht weer afgesneden. De invasie van hongerige stedelingen was begonnen. Alle avonden meldden zich mensen aan de pastorie. De brandstof was op en de bomen om de Pastorie werden omgezaagd. Sinds oktober werd er iedere middag een Rozenhoedje gebeden voor vrede en een behouden thuiskomst van alle Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 1 le jaargang nr. 2 - 1999

Op de Hòògte - Wieringen | 1999 | | pagina 9