OLKSGENEESKUNST mannen. Er werd een hotel ingericht voor de hongerigen. Omdat de gemeente niets deed, hebben wij (de katholieken) het "Bleekershuuske" ingericht. Stro op de grond, koedekken als dekens, slaapgelegenheid voor 30 mensen. We kochten iedere dag 15 porties van de gaarkeuken, een hele gunst van de gemeente. En de mensen kwamen kliekjes brengen. Pater Hogendijk was "broeder gastenmeester". Er zijn zo zo'n 1000 mensen ondergebracht. Na een maand werd Wieringen "Sperrgebiet" en kwamen er geen etenshalers meer. Van 1 decem ber tot 5 april is het parochiehuis bezet geweest. Vergoeding 5 cent per man per dag en wat een smeerboel. Texel werd in april bezet door Mongolen, Russen, die in opstand waren gekomen. Er zijn ook 50 katholieke kinderen uit de steden opgenomen in gezinnen. De school telde nu 151 leerlingen. Voor de Oeverse schoolkinderen is er geen mogelijkheid om naar Hippo te komen. In april, als de Wieringermeer onder water wordt gezet, wordt het nog voller. Er waren voor zolang het duurt 800 parochianen. Friesland werd bevrijd. Komen de Duitsers de dijk over? Nee, alles blijft rustig. De vesting Holland geeft zich eindelijk over. Nederland is vrij, de vlag kan uit! Zondag 6 mei is er een feest in een overvolle kerk. Er kwam een bezetting van Canadezen en Engelsen. Er was een Canadese aalmoezenier, die 3 missen heeft gelezen in de Hippo-kerk. Ze hebben ook in de processie meegelopen als baldakijndragers op Sacramentszondag. Dan wordt de parochie weer kleiner. De Helderse mensen gaan terug. De Wieringermeer is weer droog. De mili tairen zijn weg en ook de meeste stadskinderen. Op 26, 27 en 28 juni waren hier de bevrijdingsfeesten. Twintig gestorven Wieringers werden her dacht. Jo Takes bouwde in de Wielerbaan een katafalk met vlaggen van de United Nations erom heen. De burgemeester sprak, er was een kranslegging door de B.S. Er was een afdeling Engelsen en er waren enige meisjes. De Pastoor reciteerde "O kerstnacht" van Vondel. De bussen rijden weer, dus de kinderen kunnen weer naar Hippo naar school en het kerkelijk leven begint zich ook weer te herstellen. wordt vervolgd) Zweetvoeten is een kwaal, die altijd al bestond en nog steeds bestaat. Vroeger had men daar een prima remedie voor. Je moest je sokken niet te vaak wassen. Of dat ook voor je voeten gold, ben ik niet aan de weet gekomen. W.E. A. van Tol - 40 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 1 le jaargang nrr 2 - 1999

Op de Hòògte - Wieringen | 1999 | | pagina 10