Dijken en Kaden Wegen, lanen, paden en driften Bosschen Rietlanden Strand Water ter ontlasting van pol ders enz. Eendekooijen Oppervlakte der gebouwen Windkoornmolens Woonhuizen De 2e klasse minder goed, en meer vatbaar voor uitdro gen word op 28,het bunder geschat. De 3e klasse van wei, bouw en hooijlanden zijn verder afgelegen en minder goed, het bunder word geschat op 20,—. De 4e klasse bestaat in zandgronden, heeft slechts 3/4 palmen groeiaarde en levert een schraal gewas, droogt zeer ligt uit, men schat het bunder op 13, De 5e klasse bestaat uit dorre zandhoogtens en lage moerassige veen of derriegronden. Dezelve leveren slechts een schrale weide op voor de schapen, het bunder word op 6,geschat. Dezelve zijn over het geheel genomen tamelijk goed, doch leveren zeer onzeker gewas op, het bunder word op 17,- geschat. De binnen en polderwegen driften voor het vee of paden, worden afzonderlijk verhuurd, weshalven dezelve volgens hun opbrengst geschat zijn op 150, De bosschen zijn onbeduidend veelal overblijfsels van vroegere eendenkooijen, men schat dezelve op 14, Dezelve zijn in eene klasse gerangschikt, slechte en zeer laag gelegene gronden, het riet is slecht en dient veelal tot strooijing voor het vee, op 3,geschat. Men schat hetzelve op het minimum bij de wet bepaald. De visscherijen verhuurd zijnde beneden het minimum, zoo word dat water geschat op 25 ets. De beide in deze gemeente aan elkander gelijk geacht wordende eendekooijen, worden in verhouding tot andere in andere gemeenten gelegene geschat op 100,ieder. Geschat op den voet der bouwlanden van de le klasse 36,— Dezelve zijn in twee klassen verdeeld, de eerste heeft bij een betere staat en minder bouwvallige toestand het voor- regt van in de kom der gemeente te zijn gelegen, men schat dezelve op 160,De andere minder goed word geschat op 120, Dezelve zijn verdeeld in elf klassen. De le klasse bestaat in een herberg welke vijf vertrekken benevens een keuken bevat. Men schat dezelve op 90,—. De 2e klasse zijn woonhuizen niet zoo ruim en in minder goede staat, op 75,geschat. - 28 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 1 le jaargang nr. 1 - 1999

Op de Hòògte - Wieringen | 1999 | | pagina 30