Graad van Vruchtbaarheid Voortbrengsels van de grond Paardenfokkerij en Veeteelt Takken van Nijverheid Dorper Gebouwde Eigendommen Bevolking Getal paarden enz. Totaal bedrag der Grond- en Personele en Mobilaire Belasting De weiden die een schraal en dor gewas opleveren wor den meest door schapen doch ook door ander Vee be weid. De voortbrengsels van de bouwlanden zijn Rogge, Gerst, Haver en van de wei en hooilanden Hooij en eene kleine hoeveelheid moesvruchten en aardappelen. De Veeteelt bepaalt zich alleen voor eigen gebruik. Zon der meer de Schapen Fokkerij en Schapenteelt is één van de voornaamste takken van bestaan. Het vee is er fraaij en zeer gezogt. De Landbouw en een weinig veeteelt is het voornaamste bestaan van de Inwoonders waarvan de opbrengst tot Eigene Consumptie dient. Voorts de opbrengst van de Wolle van eene Middelmatige hoedanigheid naar elders verzonden wordende. Het dorp Hypolitushoef is de hoofdplaats, verder vindt men de Dorpen Westerland, Oosterland, Stroe en Den Oever; waarvan de huizen meest in steen en in hout gebouwd doorgaans in eene slechte staat zich bevinden en veel onderhoud vorderen. De bevolking van de Gehele Gemeente bedraagt 1400 zielen. Volgens de laatste bekende telling heeft men bevonden 140 - 150 paarden, 800 runderen en 10.000 schapen. Gebouwde Eigendommen Ongebouwde Idem Totaal 1.015,— 4.854,— 5.869,— De ongebouwde en gebouwde eigendommen zijn op de navolgende wijze geklassificeerd als: Tuinen De Boomgaarden Wei, Bouw en Hooijlanden le klasse zijn op de goede gronden gelegen, men schat het bunder op 50, De 2e klasse zijn mede op goede gronden gelegen, doch dienen alleen grove groenten voor het huishouden van den landman voortbrengende. Deze zijn mede verdeeld in twee klassen. Men schat de le op 50,terwijl de 2e klasse op 36,geschat word. le klasse bevat goede zandgronden hebbende 21/2 palm groeiaarde en welke een tamelijk goed gewas opleveren, wordt wel eens bij afwisseling bebouwd. Men schat den bunder op 36, - 27 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 1 lc jaargang nr. 1 - 1999

Op de Hòògte - Wieringen | 1999 | | pagina 29