MASTER EN GRONDBELASTING Door Nel Fijnheer-Rotgans In 1831 werd op Wieringen de Tabel van classificatie der grondeigendommen afgerond. Dat is een beschrijving en taxatie van alle landerijen en opstallen. Alles was gemeten en in kaart gebracht met het oog op de heffing van grondbelasting. Dat werd niet alleen op Wieringen gedaan, maar heel Nederland werd zo "bewerkt". Daar was ongeveer 20 jaar over gedaan, in 1832 was alles klaar. Het Kadaster werd bij wet ingevoerd op 2 januari 1832. Het eerste werk was een bijdrage leveren aan de verdeling van de grondbelasting over 1832 en 1833. Vóór 1832 werd er ook over grond en andere onroerende goederen belasting geheven. Dat heette verponding. De eigenaren werden toen niet aangeslagen naar de omvang en afmetingen van hun onroerend goed, maar naar de opbrengst. Dat voorbereidende werk bestond uit: het bepalen van grenzen, het meten en in kaart brengen; het berekenen van de grootte van percelen; het achterhalen van de eigenaren; het schattingswerk; het samenstellen van registers van de verzamelde gegevens. Het schattingswerk (de taxatie) werd op Wieringen gedaan door de heer C. v.d. Sluijs. Toezicht op de schatters werd uitgeoefend door controleurs. Dat was voor Wieringen de heer Wales von Schaumberg. Tenslotte kwam in 1831 de volgende tabel tot stand: Provincie Noordholland Kanton Wieringen Gemeente Wieringen van klassifïcatie der grondeigendommen TABEL Beschrijving der gemeente Ligging en Grenzen De gemeente Wieringen is een Eiland gelegen in de Zui derzee omtrent H/2 uur van de vaste wal van Noord holland en bijgevolg geheel van de Zuiderzee omgeven. Rivieren en Beeken Rivieren en Beeken zijn er niet, de landerijen worden slechts door slooten gescheiden dewelke tevens voor uit watering van het polderwater dienen. Grote Wegen en buurt Wegen De grote of heerenweg loopt van Hypolitushoef naar het Oosten en de Koningsweg naar het Westeinde. Verder zijn er onderscheiden Binnen en Dwars wegen naar diverse rigtingen die tamentlijk goed zijn onderhouden. Ongelijkheid van den Grond De Grond is ongelijk met hoogtens en laagtens, schraal en dor. - 26 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 1 le jaargang nr. 1 - 1999

Op de Hòògte - Wieringen | 1999 | | pagina 28