OLKSGENEESKUNST Hij was nl. veehouder en tevens boerenslager. In October zagen wij deze eenigszins gebogen figuur met 't ringbaardje, de hoogen zijden pet op 't hoofd, op de rug een lederen foudraal, waaraan de heften der messen uitstaken en onder de armen 't juk, waaraan 't varken moest hangen, de boeren erven op en af gaan, om te slachten. Een varken in de "kuup", en zijën spek in de pekelkist, die later in een bakkersschoorsteen werden gerookt, was hier vaste evangelie, ook bij vele arbeiders en visschers. Vooraf was de dag met de slager afgesproken, de groote kookketel reeds opgestookt als hij arriveerde, en na korten tijd hing 't varken geschraapt en wel in het "achterhuus" om verdere bewerking te ondergaan. Natuurlijk werd 't varken bedronken met 'n bittertje", waarbij de slager steeds de wens uitsprak "zegen met je spek!" Het was tevens gewoonte dat hij bleef eten; dit was trouwens eveneens 't geval als een timmerman of rietdekker op de hoeve aan 't werk was, ook zij waren dan de gast van den boer. Volgen wij nu echter de sla ger, als hij na een vermoeienden dagtaak weer in z'n eigen "achterhuus" te Smerp is teruggekeerd. De huisgenooten zitten om de spiegelglad gewreven tafel geschaard, welke op een beun naast de houten pomp is geplaatst en tegenover hen zijn de koestallen thans in een museum herschapen van oud Delfts' por selein en aardewerk. Wordt vervolgd Als iemand met zeer veel pijn naar het ziekenhuis moest, was dat niet zo eenvoudig en het duurde ook lang natuurlijk. Onderweg kreeg de patiënt dan zeer veel drank om de pijn wat te verlichten. Bij buikpijn van kleine kinderen gaf men venkelwater. Hier heb ik er nooit van gehoord, maar in Zuid-Holland wordt het ook nu nog wel gegeven. W.E.A. van Tol Simon Rotgans Joh. 1845-1932 -24- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 1 lc jaargang nr. 1 - 1999

Op de Hòògte - Wieringen | 1999 | | pagina 26