ET EILAND WlERINGEN VOOR EEN HALVE EEOW De Stroeër Molen! ....Wat een aspect gaven haar draaiende wieken, die piekten in 't grauwe wol kendek, aan dit met slooten doorkliefde lage landschap. - Weg! Zonder mededoogen viel ook zij onder de sloopershanden en nog slechts de vijzel en de gemetselde boezem getuigen, waar zij eens troonde. Voor het behoud van al die mooie herinneringen aan 't oude eiland behoeven onze naza ten ons werkelijk niet dankbaar te zijn. Als men maar denkt, dat 't eenigszins zou kosten, ruimt men "die oude rommel" op! Doch keeren we terug naar de "Westeling" en gaan voort in de rich ting van Smerp. Aan onze linkerhand zien we een "inlaagdijk", die met beide uiteinden tegen het "hooge land" rust en de Koog bij 'n eventueele doorbraak van de Bierdijk moet beschermen, 't Is een heele klim eer we het weggetje van Smerp kunnen inslaan, eigenlijk maar een gehucht van 4 boerenwoningen, maar idyllisch gelegen, en waarvan één, omgeven door dicht geboomte, een juweel van "Oud-Wieringen" is. Het is de hofstede van Simon Rotgans, beter bekend als "Siemen de slager!" Uit de krant van 29 april 1939 (vervolg op 10 e jaargang nr. 5 blz. 1215) Wij hebben reeds beschreven hoe de dorpen op het eiland Wièringen op heuvels werden gebouwd en in de grijze oudheid, toen de dijken nog niet zoo hecht en sterk waren, daartusschen door over stroomingen moerassen werden gevormd, hier en daar doorsneden door wildbruisende beken. 50 jaren terug echter waren de dijken al zoo onderhouden, dat de dalen de z.g. Koogen droog lagen, al schoot in de herfst en winter de bemaling wel wat te kort en stond op vele plaatsen 't land onder water, zoodat men op "de Vennen" in den winter de ijsbanen kon aanleggen. Natuurlijk waren de wegen in de herfst en winter naar verhouding en als wij ons van Vartrop door de kronkelende lage "Westeling" naar Smerp wilden begeven, was 't vaak door een modderpoel, ofschoon de Stroeër molen met vlug draaiende wieken wanhopige pogingen deed de overwinning op 't water te bevech- - 23 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 1 le jaargang nr. 1 - 1999

Op de Hòògte - Wieringen | 1999 | | pagina 25