Andere paters Toen pater Bosse overleden was, werd de pastoor van Hippolytushoef wekelijks door een andere pater uit Nieuwe Niedorp bijgestaan. Deze ontvingen 9,50 reisgeld dat wat hij kreeg voor de bijzondere werkzaamheden, b.v. voor de vastenmeditatie 10,Ze werden bovendien gehaald en gebracht per auto. Zolang de Zuiderzeewerken aan de gang waren ging dat wel, maar toen de arbeiders weg waren en de verdiensten verminderden, werden de paters te duur. De auto werd eerst afgeschaft. De pastoor en de paters gingen beurtelings naar Den Oever, maar nu met de bus. De gardiaan (overste van Franciscanen, dat was de Orde uit Nieuwe Niedorp) wilde eerst 2,50 laten vervallen, maar dat was niet genoeg. Tijdelijk hebben toen geholpen de Leraren van Hageveld. Vooral Professor H. van Deursen, maar ook de paters Augustijnen van Witmarsum en de missionarissen van het Heilige Hart. Die ontvin gen daarvoor slechts 3,50 reisgeld. Dan was er ook nog medewerking van Overste Gerlichse van het missiehuis te Driehuis. Geldgebrek In Den Oever werden alle collecten voor bijzondere doeleinden afgeschaft. Alle collecten waren voortaan voor de eigen kerk. In Hippolytushoef werd voorts iedere maand gecollecteerd voor Den Oever. Bovendien werd de kosteres vervangen, zij kreeg een kleine tegemoetkoming van 30, per jaar. Aankoop terrein Kerst 1937; er is geen kerkdienst in Den Oever. De parochianen gaan per bus naar Hippolytushoef tot ieders tevredenheid. Evenwel er is een probleem. De grond waarop de hulpkerk staat, aan de Gasthuisweg, moet aangekocht worden. De totale kosten bedragen 937,20. Men wilde proberen zonder steun zelf tot aankoop over te gaan. Maar hoe? Suggesties: goedkopere assistenties, verho ging van de opbrengst van de collectes. Assistent verandering 1938: Pater Broere, die 3 1/2 jaar assistent was geweest, werd hartelijk bedankt. Voortaan komen de paters Franciscanen uit Nieuwe Niedorp onder de volgende condities: 1 intentie voor 3,(bijzondere mis) 1 intentie voor 2,50 en 2,50 reisgeld. Dat was 8,per week. Daarvóór betaalde men 11,dus dat was een besparing van 3, Kerst 1939: nu wel een dienst in Den Oever, twee zogenaamde "stille missen". Voor de R.K. mili tairen behorende tot het Detachement Den Oever werd een bijzondere kerstviering georganiseerd. Een extra bus voor de Kerst-mis, daarna ontspanning tot 11.30 uur. Zo vergaten de soldaten, die met Kerst niet met verlof mochten, enigszins het gemis van de huiselijke haard. Immers in 1939 was de mobilisatie begonnen. Er werd voor deze militairen in de Bijkerk geregeld een aparte toe spraak gehouden, met biechtgelegenheid de volgende morgen een mis met Heilige Communie. Tweede Kerstdag was er een kleine fancy-fair. Zo eindigde 1939. Een vruchtbaar jaar voor deze parochie, er werden 19.000 communies uitge reikt. Helaas, ook het eerste oorlogsjaar begon. wordt vervolgd) - 22 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 1 le jaargang nr. 1 - 1999

Op de Hòògte - Wieringen | 1999 | | pagina 24