- 16 - Tenslotte de Voorstraat: allereerst bakker Koorn, daarnaast Herman en Sijtje de Haan-Kuit, met kruidenierswaren, sigaren en sigaretten. Dan de schilder Kees van Kobus, Kees Bakker. Vervolgens Evert Gorter, die woonde in een groot huis met een winkel met een vloer van grijsblauwe tegeltjes. Hij verkocht kruidenierswaren, dweilen en zakdoeken. Later hielp zijn kleindochter hem en handel den ze in aardewerk, komforen en testen. En ook porselein, de z.g. "skuttele". Daarnaast verkoch ten zij wat groenten aan passanten. Dan was er in de Voorstraat korte tijd de smederij van Wiggert Tijsen. Zijn vrouw, Reintje Kippenbroek, verkocht manufacturen. Dat werd later overgenomen door Jaap de Ridder, hij trouw de met de dochter van Wiggert en Reintje. Links de kapel en daarnaast Wiron, In de volksmond herberg van Jurrie Lont". Voor 1919 stond hier Het Schippershuis, dat werd toen afgebroken. Tot slot was er "'t Schippershuis", later hotel Wiron. Daar staat nu de Dekamarkt. Aan de andere kant van de Voorstraat waren wel een paar huizen, maar eigenlijk geen winkeltjes. Je had er wel Jan Gielis, de kapper en Dirk Verfaille, de schoenmaker. Dat werd later een schoenen winkel. Ook aan de Beursdijk stonden wel een paar woonhuizen, maar geen winkels. Er waren eerst geen slagers in Den Oever. Jaap Koorn denkt dat die pas na de le wereldoorlog kwa men. Daarvóór kwamen de slagers uit Hippolytushoef, te weten slager Poppen, Arie Engel, Jantje Maars en Bertje Kraan, te "vragen", d.w.z. de boodschappen opnemen en later thuisbezorgen. Jaap Koorn denkt dat zo rond 1915 - 1920 Den Oever niet meer dan zo'n 70 huizen telde. Hij denkt ook dat hij wellicht winkeltjes of handelaren heeft overgeslagen. Desondanks een respectabel aantal. asffgÉS Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 1 le jaargang nr. 1 - 1999

Op de Hòògte - Wieringen | 1999 | | pagina 18