- 14- De bakker had eerst een klein winkeltje elders in het pand. Naast Jan Hermans stond een heel oud huisje met het winkeltje van Jan en Maartje Tijsen, broer en zus, kinderen van Peet Neel. Daar kocht de grootvader van Jaap Koorn wel eens een sliert drop voor z'n kleinzoon. Of koeientongen, dat waren heel dunne, platte halfronde koeken. Dat mocht later niet meer van Jaap z'n moeder, dan werd hij teveel verwend door opa, vond ze. In de Zeestraat was de bakkerij van de overgrootvader van Jaap Koorn, dat was Jan Koorn. Hij had een broodwinkel. Naast deze winkel was de herberg van Meijert Tijsen en Pietertje (ook Tijsen). Deze herberg had een toneelzaaltj e. Daar trad b.v. de zangvereniging Excelsior op met zang en toneelstukjes. Meester Spaander was o.a. de oprichter van Excelsior. Naast de herberg, in een klein huisje, in een voorkamertje begon Neeltje Tijsen een postkantoortje. Ze had verkering met Simon Bruul, de postbesteller uit Hippolytushoef. Zij had ook al een brie venbus. De Poststeeg naast haar huis is naar deze bezigheden genoemd, 't Postkantoortje is nu een handwerkwinkel In het Zuiderzeemuseum, in Enkhuizen, staat een huisje dat als postkantoor is benoemd. Dat is het huis aan de andere kant van de Poststeeg. Het is nooit postkantoor geweest, het was een gewoon woonhuis, in tweeën bewoond. De eerste postkantoorhoudster van Den Oever was Grietjebuur, getrouwd met Meijert Kalf. Ze woonde naast de bakkerij van opa Jan in de Voorstraat. Deze bakkerij kocht Volkert Koorn van Wiggert de Jong. Wiggert was oud en gestopt met bakken. In 1864 begon Volkert hier te bakken, zo'n 35 jaar lang, toen kwam zoon Jan erin. Op de hoek van de Zeestraat en de Havenstraat was de winkel van Maarten Gorter en Maartje Bakker. Zij verkochten steenkolen, veevoer, kruidenierswaren, klompen (o.a. aan de Kroonprins), siga ren en tabak. In de Havenstraat kwam je eerst de boer derij van Piet Koorn tegen, nu 't café van Tante Pietje. Daarnaast dan Cornelis Koorn, de vader van Jaap, de verteller. Verderop in de Havenstraat, naast de werkplaats van Hegeman, de wagenma ker, was 't winkeltje van de weduwe Kaleveld, Hiltje Kooij. Ze verkocht kruidenierswaren, maar pok touwwerk voor de schepen, en "De Witsverf", dat was verf van een fabriek uit Den Helder. Later werd Hiltje geholpen door haar zoon en verkochten zij ook veevoer, maïs voor de kippen en ze hadden een kolenhandel. Naast dit alles verkochten ze ook drogisterijartikelen. In de Havenstraat had je dan nog de smid Jan Metselaar en een timmerman die Dirk Bakker heet te. Daar is nu café "De Houtzolder". Naast de timmerwerkplaats stond een wierpakhuis, dat was van Evert en Jan Bakker, broers van Dirk de timmerman. Maartje Bakker en Maarten Gorter Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóögte" - 1 le jaargang nr. 1 - 1999

Op de Hòògte - Wieringen | 1999 | | pagina 16